Sandomierz: jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę
01 sierpnia 2018 | 09:34 | Apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu Moim” wyruszy 4 sierpnia 35. Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę. Wpisuje się ona w 200-lecie diecezji sandomierskiej.
Pielgrzymi w grupach z Janowa Lubelskiego, Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego będą szli przez 9 dni i przemierzą dziennie średnio ok. 30 – 40 km. Wszystkie cztery kolumny spotkają się przed Częstochową, aby jedną zwartą Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Królowej Polski na Jasnej Górze.
Na szlak pielgrzymi pójdzie wielu młodych pątników, jak i również całe rodziny. Towarzyszyć im będą kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz służby pielgrzymkowe. Wsparciem idących pieszo będą pielgrzymi duchowi polecający w modlitwie dzieło pielgrzymowania. W parafiach każdego wieczoru będą się oni gromadzić na wieczornych Apelach Jasnogórskich.
Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 5 sierpnia 1984 r., kiedy to po praz pierwszy wyruszyła z sandomierskiej bazyliki katedralnej.
Przed 1984 r. pielgrzymowanie z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego odbywało się w ramach pielgrzymki radomskiej. Pątnicy sandomierscy wychodzili wówczas na pielgrzymi szlak ze Starachowic. Natomiast wierni ze Stalowej Woli pielgrzymowali z pielgrzymką rzeszowską.
W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej. Tworzyli oni oddzielną „janowską” grupę. Od 1984 r. pielgrzymka ta stała się całkowicie samodzielna, od 1992 r. chodzi już swoją stałą obecną trasą z Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej. Wyrusza tradycyjnie w dwóch grupach 2 sierpnia najpierw do Sandomierza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.