Drukuj Powrót do artykułu

Sandomierz: jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę

01.08.2018 , Apis, Sandomierz Ⓒ ℗

Sample Fot. Mazur / episkopat.pl

Pod hasłem „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu Moim” wyruszy 4 sierpnia 35. Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej na Jasną Górę. Wpisuje się ona w 200-lecie diecezji sandomierskiej.

Pielgrzymi w grupach z Janowa Lubelskiego, Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego będą szli przez 9 dni i przemierzą dziennie średnio ok. 30 – 40 km. Wszystkie cztery kolumny spotkają się przed Częstochową, aby jedną zwartą Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Królowej Polski na Jasnej Górze.

Na szlak pielgrzymi pójdzie wielu młodych pątników, jak i również całe rodziny. Towarzyszyć im będą kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz służby pielgrzymkowe. Wsparciem idących pieszo będą pielgrzymi duchowi polecający w modlitwie dzieło pielgrzymowania. W parafiach każdego wieczoru będą się oni gromadzić na wieczornych Apelach Jasnogórskich.

Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 5 sierpnia 1984 r., kiedy to po praz pierwszy wyruszyła z sandomierskiej bazyliki katedralnej.

Przed 1984 r. pielgrzymowanie z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego odbywało się w ramach pielgrzymki radomskiej. Pątnicy sandomierscy wychodzili wówczas na pielgrzymi szlak ze Starachowic. Natomiast wierni ze Stalowej Woli pielgrzymowali z pielgrzymką rzeszowską.

W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej. Tworzyli oni oddzielną “janowską” grupę. Od 1984 r. pielgrzymka ta stała się całkowicie samodzielna, od 1992 r. chodzi już swoją stałą obecną trasą z Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej. Wyrusza tradycyjnie w dwóch grupach 2 sierpnia najpierw do Sandomierza.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.