Sandomierz: krypta grobowa biskupów – udostępniana do zwiedzania
01 listopada 2010 | 12:06 | apis Ⓒ Ⓟ
Od dzisiaj można zwiedzać i modlić się w krypcie grobowej biskupów sandomierskich w podziemiach bazyliki katedralnej. W Dzień Zaduszny w katedrze odprawiona będzie Msza św. w intencji zmarłych biskupów i kapłanów. Natomiast 6 listopada wierni będą się modlić o beatyfikację Sługi Bożego Boży bp Piotra Gołębiowskiego.
Kryptę grobową biskupów sandomierskich można zwiedzać w godzinach 10 – 18 do 8 listopada.
We wtorek 2 listopada w sandomierskiej katedrze o godz. 17. 30 odprawiona będzie Msza św. w intencji spoczywających tu zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej. W krypcie grobowej spoczywają biskupi, ordynariusze, sufragani, administratorzy diecezji oraz wybitni członkowie kapituły.
Pochowani zostali tu m.in.: bp Adam Prosper Burzyński zm. 1830 r. (drugi ordynariusz sandomierski), bp Jan Kanty Lorek, (na Jego pogrzeb przyjechali w 1967 r. abp Karol Wojtyła wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim), bp Marian Ryx zm. 1930 r., bp Piotr Gołębiowski zm. 1980 r. i bp Marian Zimałek – sandomierski biskup pomocniczy, zm. w ub. r. Spoczywa tu także zakonnik Bazyli Korbut, który zmarł w aurze świętości w 1772 r.
W środę 3 listopada w kościele Św. Michała Archanioła, godz. 17:30 sprawowana będzie Msza św. za zmarłych rektorów, wychowawców, profesorów, alumnów, siostry zakonne, dobroczyńców i pracowników świeckich Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
W intencji Sługi Bożego bp Piotra Gołębiowskiego odprawiona będzie 6 listopada br. o godz. 12 w katedrze Msza św., którą koncelebrował będzie ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik wraz kapłanami diecezji radomskiej. Wierni diecezji sandomierskiej i radomskiej będą się modlić o wyniesienie zasłużonego duchownego na ołtarze. Proces beatyfikacyjny, który rozpoczął się w 1995 r., zakończony został po dwóch latach i akta przesłano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.
Bp Piotr Gołębiowski żył w latach 1902-1980. Konsekrowany na biskupa 28 lipca 1957 r. pełnił posługę pasterską z wielkim poświęceniem przez 23 lata, organizował duszpasterstwo na miarę czasów posoborowych, koncentrując się na rodzinie, budzeniu powołań duchownych, zabiegach o trzeźwość, niesieniu pomocy potrzebującym.
Przeciwstawił się skutecznie władzy ludowej, która próbowała rozbijać jedność Kościoła w Polsce poprzez tworzenie tzw. parafii niezależnych. Doznał z tego powodu wielu niesprawiedliwości, upokorzeń i krzywd. Zmarł w Nałęczowie podczas odprawiania Mszy św. 2 listopada 1980 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.