Sandomierz: Liturgia Słowa Bożego zwieńczyła obchody XVII Dnia Judaizmu
16 stycznia 2014 | 21:30 | apis Ⓒ Ⓟ
Nabożeństwo Słowa Bożego odprawione po południu 16 stycznia w katedrze sandomierskiej zwieńczyło ogólnopolskie obchody XVII Dnia Judaizmu w Sandomierzu.
Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas nabożeństwa odczytano teksty ze Starego i Nowego Testamentu nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów: "Pan jest moją mocą, (…) Jemu zawdzięczam moje ocalenie" (Wj 15, 2). Komentarz żydowski do przeczytanych tekstów wygłosił prof. Jan Grossfeld, zaś chrześcijański przedstawił ks. dr Adam Kończak.
W homilii bp Mieczysław Cisło, odnosząc się do historię relacji chrześcijańsko-żydowskich, wskazał na zadania i kierunki dalszego dialogu. – Obchody Dnia Judaizmu przypominają nam prawdę, że jako chrześcijanie i Żydzi jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Ten sam Bóg przemawiał do Mojżesza i ten sam Bóg posłał do nas Jezusa. Stajemy się Jego świadkami, jeśli traktujemy się jak bracia – mówił.
– Po wielu wiekach separacji i wrogości po obu stronach Kościół odkrył na nowo ten szczególny rodzaj bliskości z Żydami. Dlatego prowadzony dialog nie wynika z politycznej poprawności wobec Żydów czy z ignorancji, lecz z pełniejszego zrozumienia własnej tożsamości chrześcijańskiej, z pełniejszego odczytania Ewangelii i naśladowania Chrystusa – podkreślał biskup.
Zwrócił uwagę na to, że przeżywany Dzień Judaizmu przygotowuje nas bezpośrednio do obchodów rocznicy soborowej deklaracji otwierającej Kościół na dialog z Judaizmem. – Łączą nas z nim szczególne więzy: przede wszystkim nadprzyrodzone Objawienie, przymierze z ludem pierwszego wybrania, Księga Święta, Dekalog i obietnica spełniona dla nas w Jezusie Chrystusie, a której spełnienia oczekują Żydzi w nadziei, modlitwie, tęsknocie. My, chrześcijanie, też oczekujemy na ostateczny powrót Chrystusa przy końcu świata. Wierzymy, że wówczas Chrystus stanie się wszystkim we wszystkich, wypełniając wszelkie Boże obietnice – mówił bp Mieczysław Cisło.
Nabożeństwo zakończył gest przekazania sobie znaku pokoju oraz błogosławieństwo, którego słowa oparte były na tekście błogosławieństwa Aaronowego (Lb 6, 24-26).
Biskup sandomierski Krzyszto Nitkiewicz w przekazanym redakcji KAI komentarzu do obchodów wyraził pragnienie, aby obchodzony w Sandomierzu XVII Dzień Judaizmu zaowocował nowymi kontaktami głównie pomiędzy młodymi przedstawicielami społeczności chrześcijańskiej i żydowskiej.
„Żydzi byli obecni w Sandomierzu już od czasów średniowiecza i wespół z katolickimi mieszkańcami miasta budowali jego duchowe i materialne bogactwo. Ogólny bilans wzajemnych relacji wydaje się być pozytywny, chociaż nie sposób przemilczeć konfliktów i napięć jakie miały miejsce” – czytamy w komentarzu bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
„Bardzo bym pragnął, aby obchodzony w Sandomierzu Dzień Judaizmu nie tylko ożywił dialog chrześcijańsko-żydowski, ale zaowocował nowymi kontaktami pomiędzy przedstawicielami obu społeczności, szczególnie pomiędzy młodymi. Dzisiaj tych kontaktów brakuje i obracamy się przede wszystkim w sferze słowno-celebratywnej. Mam nadzieję, że to się zmieni i będziemy rzeczywiście bliżej siebie” – podkreślił hierarcha.
Na zakończenie XVII Dnia Judaizmu wystawiona została na scenie w Katolickiego Domu Kultury św. Józefa sztuka pt. "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" autorstwa Zvi Kolitza w przekładzie Artura Kucia. Tekst sztuki zaprezentował Sławomir Holland przy muzycznym akompaniamencie Michała Górczyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.