Sandomierz: modlitwy w intencji chorego bp. Wacława Świerzawskiego
28 września 2017 | 15:26 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
W intencji chorego biskupa seniora Wacława Świerzawskiego sprawowana była w dniu jego imienin 28 września Msza św. w kaplicy sandomierskiego szpitala. Przewodniczył jej bp Krzysztof Nitkiewicz.
Eucharystię koncelebrowali księża z Kurii Biskupiej i kapelan szpitala. Obecne były siostry jadwiżanki wawelskie oraz chorzy i personel medyczny.
Bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii wyraził wdzięczność chorym za wszystko, czego dokonali w swoim życiu.
– Widok ich cierpienia, ograniczeń wynikających z choroby, szczególnie jeśli porównamy je z czasem, gdy byli w pełni sił, stanowi poruszającą, a zarazem zbawienną lekcję. Jest ona do tego stopnia mocna, że jakby w obawie przed utratą świata, który sobie stworzyliśmy, boimy się tej lekcji. Tymczasem ona prowadzi do Prawdy, zbliża do Boga – podkreślał sandomierski hierarcha.
Po zakończonej Mszy św. ordynariusz odwiedził razem z duchownymi chorego biskupa seniora, któremu w ostatnich tygodniach pogorszył się stan zdrowie.
Biskup senior prof. dr hab. Wacław Świerzawski urodził się w Złoczowie w archidiecezji lwowskiej 14 maja 1927 roku. W warunkach wojennych ukończył jedyną akceptowaną przez okupanta średnią szkołę handlową. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. 11 grudnia 1949 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk metropolity lwowskiego abp. Eugeniusza Baziaka. Odtąd pełnił posługę kapłańską w duszpasterstwie i na polu naukowym.
Sakrę biskupią otrzymał ks. Wacław Świerzawski 28 kwietnia 1992 roku w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.
Pod rządami biskupa odrestaurowano niektóre ważniejsze obiekty sakralne sandomierskiej Starówki (m.in. dach katedry) i budynki użyteczności publicznej (dom Akcji Katolickiej, dom Instytutu Teologicznego, plebania przykatedralna).
Biskup jest autorem 64 książek i ok. 1300 artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości, drukowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Jako dydaktyk, jest promotorem licznych prac magisterskich, licencjackich i doktorskich.
Był członkiem towarzystw naukowych w kraju i za granicą. W roku 1975 został powołany na członka Komisji Episkopatu Polski ds. Uchwał Soboru Watykańskiego II. Od roku 1983 należał do zespołu redakcyjnego polskiej wersji Communio.
Od 1980 był członkiem a od roku 1994 przewodniczącym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski oraz wydawcą i redaktorem pisma Anamnesis, biuletynu Komisji, który w 1996 r. uczynił ogólnodostępnym organem publikującym teksty z dziedziny duszpasterstwa liturgicznego.
Od 1994 był członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów a od roku 1996 członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego i Rady Naukowej Episkopatu Polski.
W październiku 2002 papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego. Od tego momentu jako biskup emerytowany mieszka w Zawichoście. W kwietniu br. obchodził jubileusz 25–lecia posługi biskupiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.