Sandomierz: o dialogu Kościoła katolickiego z Kościołami wywodzącymi się z reformy protestanckiej
05 grudnia 2012 | 19:53 | apis Ⓒ Ⓟ
Z udziałem referentów ds. ekumenizmu odbyła się 5 grudnia w Sandomierzu debata o dialogu Kościoła katolickiego z Kościołami wywodzącymi się z reformy protestanckiej. Ogólnopolski Zjazd Referentów do spraw Ekumenizmu odbył się w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego.
Po przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, przewodniczącego Rady ds. Ekumenizmu obradowali m.in.: ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski oraz ks. dr Sławomir Pawłowski SAC z KUL.
Bp Andrzej Czaja referując stan dialogu z Kościołami wywodzącymi się z reformy protestanckiej mówił m.in. o perspektywach rozwoju dialogu ekumenicznego. – Myślę, że niezwykle cenne jest wskazanie Benedykta XVI, który mówi, że dialogiem rozwojowym jest już samo poszukiwanie prawdy. Z radością powinniśmy więc podejmować trud dialogu doktrynalnego, bazując bardziej na dialogu duchowym, czyli na modlitwie oraz na współpracy na poziomach obrony wspólnych wartości chrześcijańskich i kształtowania wspólnego dzieła Caritas – podkreślił bp Czaja.
– Takie spotkania, jak to w Sandomierzu, są bardzo cenne z punktu widzenia poznawczego oraz wymiany myśli dotyczących dialogu ekumenicznego. Ważne jest także planowanie wspólnych wysiłków i projektów na najbliższy czas w dialogu z Kościołami, które są zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej – podsumował ordynariusz opolski.
Podczas wykładu ks. dr Sławomir Pawłowski, SAC z KUL mówił o ekumenicznym wymiarze Katechizmu Kościoła Katolickiego. – W Roku Wiary został nam polecony do lektury i analizy Katechizm Kościoła Katolickiego. Jest to dobre narzędzie ekumeniczne przez fakt, że wykłada całość wiary katolickiej. Dostrzegamy w nim elementy pewnej recepcji wyników dialogów ekumenicznych a także elementy, które zbliżają nas do duchowej, teologicznej i liturgicznej wrażliwości innych kościołów i wspólnot chrześcijańskich – mówił ks. Pawłowski.
Bp Nitkiewicz przedstawiając historię diecezji oraz okoliczności podpisania "Zgody Sandomierskiej", historycznego dokumentu porozumienia pomiędzy wyznaniami reformowanymi: luteranami, kalwinami oraz braćmi czeskimi, jednego z pierwszych aktów ekumenicznych w Europie, wyraził radość, że ekumeniczna tradycja jest kontynuowana. – Bardzo się cieszę, że przez to spotkanie nawiązujemy do wspaniałej tradycji Sandomierza, miasta otwartego, tolerancyjnego i życzliwego dla wszystkich. Mam nadzieję, że ta tradycja będzie nadal pielęgnowana i że w ten sposób duch ekumenizmu umocni się w sercach diecezjan – podkreślił bp Nitkiewicz.
Po części oficjalnej odbyło się zamknięte spotkanie robocze referentów nad wydarzeniami i projektami ekumenicznymi w Polsce na nadchodzący rok.
Spotkaniu referentów towarzyszy otwarcie wystawy "Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów-Zgoda Braci" w Muzeum Diecezjalnym – Domu Długosza. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. drugie wydanie Konfesji Sandomierskiej z 1574 r. oraz wiele druków różnowierczych, dokumenty pergaminowe króla Zygmunta Augusta nadające przywileje dla Sandomierza, dzieło Stanisława Sarnickiego z XVI w., w którym znajduje się opis Sandomierza, a także prace Jana Matejki przedstawiające ubiory różnych stanów w dawnej Polsce oraz portrety Zygmunta Augusta i Stanisława Hozjusza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.