Sandomierz: obchody 410. rocznicy Collegium Gostomianum
06 października 2012 | 23:47 | apis Ⓒ Ⓟ
Sandomierskie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum świętowało 6 października 410. rocznicę założenia szkoły. Na uroczystości przybyło kilkuset absolwentów z całego kraju. Uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który podczas homilii mówił o procesie kształcenia, jako poszukiwaniu mądrości i prawdy.
– Szukaniu prawdy miało również służyć jezuickie Collegium Gostomianum. Jezuici postrzegali szkolnictwo niemalże jako formę działalności charytatywnej, sposób pomocy potrzebującemu człowiekowi, który, tak jak powietrza, chleba i wody potrzebuje gruntownego wykształcenia i właściwego wychowania. Uczyli gramatyki, nauk humanistycznych i katechizmu, kształtowali prawy charakter i zdrową pobożność – mówił bp Nitkiewicz.
– Od kiedy do polskiej szkoły wróciła katecheza, propozycja edukacyjna skierowana do uczniów i ich rodziców stała się pełniejsza, odpowiadająca potrzebom człowieka, który jak mówili starożytni jest religijny z samej swej natury. Życzę dyrekcji i nauczycielom Collegium Gostomianum aby nawiązywali do wspaniałej tradycji sandomierskiej szkoły – podkreślił biskup.
Dawni uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli w Katolickim Domu Kultury św. Józefa spektakl teatralny "Oczekiwany Gość" wystawiony przez uczniów. Następnie odbył się wieczór wspomnień o zmarłych profesorach Collegium Gostomianum.
Collegium Gostomianum było jedną z pierwszych szkół średnich wprowadzaną przez Zakon Jezuitów na obszarze Polski. Budynki szkolne wzniesione zostały w latach 1602-1615 w miejscu starej osady miejskiej na wzgórzu sandomierskim. Szkoła została ufundowana przez wojewodę poznańskiego i kasztelana sandomierskiego Hieronima Gostomskiego. Wśród absolwentów Collegium Gostomianum wymienić należy m.in.: regionalistę Aleksandra Patkowskiego, bp. Mariana Zimałka, podróżnika i pisarza Stanisława Szwarc-Bronikowskiego oraz pisarza Wiesława Myśliwskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.