Sandomierz: obchody 70. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Antoniego Rewery
14 października 2012 | 17:21 | apis Ⓒ Ⓟ
Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego – CFS w Sandomierzu obchodziło 13 października 70. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Antoniego Rewery, swojego założyciela, zamęczonego w hitlerowskim obozie w Dachau. Uroczystej Mszy św. w Domu Generalnym przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Ordynariusz sandomierski wskazał na postać męczennika, jako przykład człowieka heroicznej wiary i wierności zasadom, którymi żył, na co dzień.
– Szczególnym rysem duchowości bł. Antoniego Rewery było umiłowanie prawdy. Tej zasady trzymał się od najmłodszych lat. Jak wspominają jego bliscy, błogosławiony miał powiedzieć, że „od siódmego roku życia jego usta nie skłamały”. I tak było przez całe życie. Szczególne świadectwo prawdzie dał w czasie przesłuchań po aresztowaniu. Jej umiłowanie prawdy i troska o bliźnich ściągnęły na niego krzyż cierpienia i upokorzeń, a w konsekwencji śmierć w obozie koncentracyjnym – mówił bp Nitkiewicz.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani związani z pracą Zgromadzenia, siostry zakonne oraz przyjaciele i krewni błogosławionego męczennika.
Ks. Antoni Rewera pochodził z Samborca, był wieloletnim, cenionym duszpasterzem Sandomierza. 16 marca 1942 został aresztowany przez gestapo. Ponieważ nie chciał wydać, od kogo dostawał nielegalne gazety został skierowany do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a następnie Dachau. Tam po doświadczeniu wielu nieludzkich cierpień i upokorzeń, które znosił w duchu wiary i pokory – zmarł z wycieńczenia dnia 1 października 1942 roku. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II, należy do grona 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.