Sandomierz: odnowiony obraz Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVIII w. powrócił do katedry
22 maja 2011 | 12:15 | apis Ⓒ Ⓟ
Odnowiony i zakonserwowany XVIII-wieczny obraz przedstawiający Narodzenie Najświętszej Marii Panny namalowany przez Łukasza Orłowskiego, jako pierwotne płótno do ołtarza głównego, powrócił do sandomierskiej bazyliki katedralnej. Umieszczony został na jej ścianie zachodniej, pod chórem.
Konserwacja obrazu polegała m.in. na uzupełnieniu znacznych ubytków malarskich, wyprostowaniu zawiniętego z dwóch stron płótna i naciągnięcie go na nowe krosno.
Przedstawia on scenę narodzin Maryi. Postacie służebnych pochylone są nad kołyską, skupione przy czynności pielęgnacji wykonują gest prezentacji Maryi. Postać św. Anny leżącej na łożu ukazana jest na drugim planie, w innej przestrzeni, stając się w ten sposób niejako atrybutem sceny narodzin.
Wymowę dzieła wzbogacają umieszczone na obrazie symbole, takie jak lilia i korona oraz powtórzony dwukrotnie monogram Matki Bożej.
Obraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny namalował dla ołtarza głównego w katedrze w 1756 r. krakowski malarz Łukasz Orłowski. Zabytkowe płótno odnaleziono podczas prac konserwatorskich w katedrze w 2008 roku.
Było ono umieszczone pod obrazem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wykonanym w 1897 r. przez malarza Józefa Buchbindera. Podczas restauracji katedry za czasów bp. Antoniego Sotkiewicza zdecydowano zastąpić zniszczone płótno Orłowskiego obrazem Buchbindera.
Autorstwo Orłowskiego potwierdza oryginał kontraktu zachowany w Archiwum Kapitulnym oraz dobrze
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.