Sandomierz: panel edukacyjny dla młodzieży, warsztaty i wystawy szkolne
16 stycznia 2014 | 09:32 | apis Ⓒ Ⓟ
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się dwudniowy panel edukacyjny pt. "Żydzi w religii, Żydzi w kulturze", który odbył się w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu oraz w budynku I LO Collegium Gostomianum. Zorganizowany był z okazji obchodów ogólnopolskich XVII Dnia Judaizmu. Młodzież aktywnie uczestniczyła także w warsztatach na temat przygotowań do świąt żydowskich oraz w wykonaniu licznych wystaw szkolnych o tematyce żydowskiej.
W pierwszej części panelu pt. "Żydzi w historii" referat pt. "Dwa tysiące lat przed stworzeniem świata. Judaizm – wiara, kultura, cywilizacja" wygłosił Piotr Ławrowski, specjalista ds. edukacji i promocji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Następnie głos zabrał Marek Kwitek z I LO Collegium Gostomianum, który przedstawił dzieje Żydów w Polsce od wczesnego Średniowiecza aż po czasy współczesne, konkretnie po 1968 r.
Prelekcja Artura Brzozowskiego z II LO dotyczyła śladów sandomierskich Żydów. Przedstawił dużo interesujących ciekawych faktów, starych fotografii, zaprezentował też unikatowy film nakręcony przez rosyjskiego oficera w 1944 r., który ukazuje wyludniony Sandomierz po wywózce Żydów do Bełżca.
W drugiej części panelu pt. "Żydzi w kulturze" dr Danuta Paszkowska z I LO, opowiadając o poecie Julianie Tuwimie. Mówiła o antysemickich atakach na jednego z najwybitniejszych poetów polskich w z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ukazała Juliana Tuwima, który z urodzenia był Żydem a czuł się Polakiem.
Z kolei Elżbieta Kownacka z II Liceum Ogólnokształcącego w sposób bardzo interesujący mówiła o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana. Młodzież miała okazję poznać Leśmiana jako człowieka ciepłego, dowcipnego i jednocześnie nietuzinkowego poetę.
Interesującą prelekcję pt. "Bruno Schulz – wielki mag polskiej literatury" przedstawił Jerzy Krzemiński z Muzeum Okręgowego. Słuchaczom zaprezentował kafel z domu w Drohobyczu, w którym wychował się pisarz.
Na zakończenie Bożena Ewa Wódz z Muzeum Okręgowego przedstawiła referat pt. "Polscy malarze żydowskiego pochodzenia w okresie międzywojennym". Skupiła się na twórcach, którzy nie byli zaprezentowani na wystawie. Opowiedziała o artystach, którzy tworzyli od początku XIX wieku aż po czas wojenny.
Zdaniem nauczycielek – Agnieszki Kunys-Łukawskiej i Marty Korzynek, koordynujących panel edukacyjnych, młodzież podczas kilkugodzinnych wykładów i prelekcji słuchała w skupieniu i z widocznym zainteresowaniem prelegentów. – Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady na temat Juliana Tuwima i Brunona Schulza, gdyż ci pisarze są znani i lubiani przez młodzież – skomentowała Marta Korzynek.
Dopełnieniem panelu była prezentacja nieujętej w oficjalnym programie wystawy w bibliotece szkolnej pt. "Historia Żydów Polskich licealistom jest nieobca". Prezentowane są na niej sylwetki Brunona Schulza, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Hanny Krall. – Dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego na wystawie zaprezentowany jest oryginalny list Tuwima do Ludmiły Mariańskiej – poinformowała Agnieszka Kunys-Łukawska.
Następnego dnia w budynku I LO Collegium Gostomianum zorganizowane były spotkania i prelekcje oraz warsztaty dla młodzieży. Na temat niemieckich obozów zagłady w ramach Einsatz Reinhardt na przykładzie "SS Sonderkommando Sobibor" opowiadał Piotr Ławrowski, specjalista ds. edukacji i promocji Muzeum Okręgowego. Gimnazjaliści i licealiści wykładu wysłuchali w kompletnej ciszy i całkowitym skupieniu.
Aktorka i pisarka Hanna Kossowska opowiedziała w sposób aktywizujący słuchaczy o świętach żydowskich. Pokazała własne fotografie i prezentacje multimedialne. Zajęcia przybrały w formę interaktywną. Po wykładzie młodzież w ramach zajęć warsztatowych miała za zadanie przygotowanie koszernych potraw po czym odbyła się degustacja.
Symbolikę nagrobków żydowskich wyjaśniała uczniom Joanna Pieronkiewicz-Szpernal z I LO Collegium Gostomianum.
Przez cały czas podczas obchodów XVII Dnia Judaizmu na korytarzach i w salach Collegium Gostomianum można zwiedzać wystawy: "Historia i kultura Żydów licealistom nieobca", "Oni byli naszymi uczniami – uczniowie wyznania mojżeszowego w historii szkoły", "Twórczość plastyczna Żydów", "Reliefy i symbolika nagrobków na cmentarzu żydowskim w Sandomierzu", plany Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie oraz prezentację portalu internetowego Wirtualny Sztetl.
– Uczniowie odebrali te wystawy jako interesujące, bo są to rzeczy nieoglądane na co dzień, po drugie są to zagadnienia podejmowane na zajęciach lekcyjnych. A poza tym są uczniowie, którzy się tymi zagadnieniami sami interesują – powiedział Krzysztof Zieliński, dyrektor I LO.
Zdaniem dyrektora Krzysztofa Zielińskiego, zainteresowanie dyskusjami, panelowymi, warsztatami i wystawami było bardzo duże choćby z tego powodu, że większości przygotowali je właśnie uczniowie, a w każdym razie wszystkie wydarzenia mogły się odbyć przy dużym ich zaangażowaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.