Ponad 100 pątników w pielgrzymce do Sulisławic
07 września 2022 | 11:18 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
Ponad 100 pątników uczestniczy w 19. pieszej pielgrzymce, która wyruszyła dziś przed południem z Sandomierza do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Pielgrzymi mają do pokonania 30-kilometrową trasę.
Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w katedrze sandomierskiej, której przewodniczył ks. Wojciech Kania, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. Eucharystię koncelebrowali kapłani z miejscowych parafii, którzy wraz ze zgromadzonymi pielgrzymami wyruszyli na pielgrzymią trasę.
W homilii ks. Wojciech Kania zachęcał, aby Chrystusowe „błogosławieństwo i biada” nurtowało serca pątników w drodze do sanktuarium. Podkreślił także potrzebę zaufania Panu Bogu na wzór Maryi.
W pielgrzymce biorą udział rodziny, młodzież, klerycy, siostry zakonne, a także poseł Marek Kwitek i radny Sandomierza Krzysztof Szatan.
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwają grupa porządkowych oraz zespół medyczny. Śpiew prowadzi sandomierska grupa muzyczna.
Pielgrzymkę zwieńczy Msza św. w sanktuarium o godz. 18, której przewodniczyć będzie bp Krzysztof Nitkiewicz. Po Eucharystii odbędzie się procesja różańcowa i Apel Maryjny.
Piesze pielgrzymki z Sandomierza do Sulisławie były bardzo popularne w okresie przedwojennym. Gorącym ich propagatorem był bł. Antoni Rewera, męczennik z Dachau, proboszcz sandomierskich parafii. Ostatnia odbyła się w 1938 roku. Po kilkudziesięciu latach przerwy, tradycję pielgrzymek reaktywował w 2004 r. ks. Krzysztof Rusiecki.
Przedmiotem kultu sanktuarium w Sulisławicach jest cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. Namalowany dwustronnie na desce przedstawia płaczącą Matkę Bożą wraz z cierpiącym Synem. Na awersie widoczna jest głowa Chrystusa na chuście św. Weroniki. Reprezentuje on bardzo popularny w malarstwie polskim XV-XVII wieku, typ Misericordia Domini.
Obraz znajduje się w sanktuarium od 1610 r. Umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła. Zasłynął licznymi uzdrowieniami, jakie spowodował. Jego koronacja obrazu odbyła się 8 września 1913 r. Powtórnej koronacji dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 7 lipca 1991 r. w Sulisławicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.