Drukuj Powrót do artykułu

Sandomierz: ponad 500 młodych wolontariuszy Caritas podsumowało swoją roczną działalność

06 czerwca 2018 | 18:49 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Ponad 500 młodych wolontariuszy działających w Szkolnych Kołach Caritas podsumowało swoją roczną działalność podczas diecezjalnego spotkania, które odbyło się 6 czerwca w Sandomierzu. Pochodzący z Syrii Farid Abou Jrab prosił o modlitwę, aby straszna wojna, która jest w jego kraju, skończyła się jak najszybciej.

Mszę św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. Bogusława Pituchy, dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej, koncelebrowali kapłani posługujący w Caritas oraz opiekunowie Szkolnych Kół Caritas.

Bp Krzysztof Nitkiewicz na zakończenie Eucharystii, zwracając się do wolontariuszy, wskazał na znajdujący się w bazylice katedralnej obraz Matki Bożej Ostrobramskiej i zwrócił uwagę na to, że Maryja jest sama bez Jezusa.

– Maryja wygląda, jakby chciała przygarnąć do siebie każdego człowieka, rozpoznając w nim swojego Syna. Nasze ręce powinny być zawsze wolne, gotowe, żeby nieść miłosierdzie. Kiedy widzę ubogiego, samotnego, cierpiącego, nie mogę mu powiedzieć: teraz jestem zajęty, przyjdź później. To on musi być dla mnie najważniejszy w tym momencie. Żebyśmy mogli tak postępować, musimy być blisko Chrystusa i Maryi. Dlatego bardzo się cieszę, że spotkaliście się dzisiaj na Eucharystii, która jest chlebem dającym prawdziwe życie i pozwalającym kochać jak Chrystus – Ten, którego przyjmujemy – podkreślał biskup.

Podczas wspólnej modlitwy młodym wolontariuszom towarzyszyła syryjska ikona Matki Bożej Współczującej, którą podczas audiencji w Watykanie pobłogosławił papież Franciszek. Ikonę do Sandomierza przywiozła delegacja Caritas Polska, reprezentująca projekt „Mobilna Ambasada Young Caritas”.

Farid Abou Jrab, który z powodu wojny wraz z rodziną opuścił Syrię i zamieszkał w Polsce, opowiedział o tym, jak wygląda codzienne życie w Aleppo.

– Kiedy spadł pocisk, byłem w drodze na uczelnię. Nie pamiętam wiele. Nagle zrobiło mi się gorąco. Obudziłem się w szpitalu. Sytuacja w Syrii jest bardzo ciężka. Dziękujemy za Waszą pomoc, bez której życie wielu mieszkańców Syrii było by niemożliwe. Prosimy także o modlitwę, aby ta straszna wojna skończyła się jak najszybciej – mówił Farid Abou Jrab.

Dyrektor Caritas Diecezjalnej zwrócił uwagę na to, że przeżywany jubileusz 200-lecia diecezji sandomierskiej skłania do bilansów, podsumowań, ale także kreślenia planów na przyszłość. I taki charakter ma odbywające się spotkanie z młodymi wolontariuszami, którzy na co dzień działają charytatywnie w swoich środowiskach szklonych.

– Dziś chcemy, jako Caritas Diecezjalna, podziękować za bezinteresowną pomoc osobom potrzebującym, za włączanie się w akcje prowadzone przez Caritas oraz za zaangażowanie w propagowanie praktycznego miłosierdzia. Jest to pierwsze takie spotkanie, ale już dziś chcemy zaplanować cykliczne spotkania w Tygodniu Miłosierdzia, aby wspólnie ubogacać się doświadczeniami i podejmować wspólne działania na rzecz potrzebujących – mówił ks. Bogusław Pitucha.

Po Eucharystii wolontariusze przeszli na plac św. Wojciecha, gdzie odbył się wspólny piknik. Podczas świętowania, każde Szkolne Koło Caritas otrzymało specjalne podziękowanie za dotychczasową działalność oraz „upominkowy pakiet wdzięczności”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.