Sandomierz: ponad 200 osób pielgrzymowało do sanktuarium w Sulisławicach
07 września 2009 | 21:12 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 200 osób wzięło dziś udział w pieszej sandomierskiej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Sulisławicach. Zainaugurowała ona wigilię ośmiodniowego odpustu, podczas którego spodziewane jest przybycie nawet 10 tys. pielgrzymów z regionu świętokrzyskiego i Podkarpacia.
Mszy św. przed wyruszeniem na pątniczy szlak i całej pielgrzymce przewodniczył ks. kan. Krzysztof Rusiecki, inicjator reaktywowania sandomierskich pieszych pielgrzymek. Pątnicy dotarli do sanktuarium późnym popołudniem. Tam Eucharystii przewodniczył ordynariusz sandomierski, bp Krzysztof Nitkiewicz.
W dwustuosobowej grupie szli ludzie starsi i młodzi. Wyróżniała się bardzo dobrze zorganizowana 30-osobowa klasa maturalna z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.
Piesze pielgrzymki z Sandomierza do Sulisławie były bardzo popularne w okresie przedwojennym. Gorącym ich propagatorem był bł. Antoni Rewera, męczennik z Dachau, proboszcz sandomierskich parafii. Ostatnia odbyła się w 1938 roku.
Jutro przed południem w Sulisławicach rozpoczną się uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył będzie bp Edward Frankowski – sandomierski biskup pomocniczy. Organizatorzy spodziewają się podobnie jak w ubiegłych latach, że przez osiem dni weźmie w nich udział nawet 10 tys. pielgrzymów m.in. z Sandomierza, Połańca, Staszowa, Klimontowa, Koprzywnicy i bardzo wielu parafii z Podkarpacia.
Tegoroczna odpustowa Oktawa Maryjna jest okazją do przygotowania się do jubileuszu 400–lecia obecności Cudownego Obrazu w Sulisławicach, który będzie obchodzony w przyszłym roku.
Obraz Matki Boskiej Bolesnej Sulisławskiej znajduje się w Sanktuarium od 1610 r. Umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła. Zasłynął licznymi uzdrowieniami, jakie spowodował. Koronacja obrazu odbyła się 8 września 1913 r. Dokonał jej miejscowy ordynariusz bp Marian Ryx.
W czasie IV pielgrzymki Jan Paweł II poświęcił jego nowe korony w Radomiu. Powtórnej koronacji dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 7 lipca 1991 r. w Sulisławicach. W 2010 r. Sanktuarium będzie obchodziło 400 – lecie obecności obrazu w parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.