Sandomierz: powstaje oratorium ku czci kandydata na ołtarze ks. Granata
08 marca 2011 | 10:17 | apis Ⓒ Ⓟ
W budynku sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego tworzone jest oratorium – miejsce modlitwy i refleksji nad życiem Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. – Zebrane w nim pamiątki zostaną pokazane w scenerii zaaranżowanego gabinetu, połączonego z biblioteką, co ma posłużyć do odpowiedniego zaprezentowania biografii oraz dorobku naukowego kandydata na ołtarze – poinformował KAI ks. prof. KUL dr hab. Zdzisław Janiec – postulator procesu beatyfikacyjnego.
Ks. Janiec zwrócił się także za pośrednictwem KAI do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek pamiątki związane z ks. Wincentym prosząc o ich przekazywanie na potrzeby organizowanego oratorium.
Szczególnie cenne będą: książki autorstwa sługi Bożego, publikacje jemu poświęcone, listy, pisma, nagrania audio-wizualne, fotografie, dokumenty, przedmioty, których używał na co dzień.
Projektantem oprawy miejsca pamięci jest Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Wykonawcą projektu będzie artysta plastyk Marcin Cebula.
Ks. Wincenty Granat, uznawany za jednego z najwybitniejszych dogmatyków w Polsce, przez całe życie prowadził intensywną pracę naukową, której owocem jest ponad 330 publikacji. Jest autorem szeregu prac o charakterze filozoficzno-teologicznym, w tym monumentalnej dziewięciotomowej "Dogmatyki katolickiej" oraz posoborowego dwutomowego dzieła: "Ku człowiekowi i Bogu w Chrystusie" (Lublin 1972, 1974) i innych publikacji. Brał m.in. udział w pracach redakcyjnych Encyklopedii Katolickiej, „Roczników Teologiczno-Kanonicznych” oraz „Zeszytów Naukowych KUL”. Zmarł w opinii świętości 11 grudnia 1979 r. w Sandomierzu.
Zachowane szczątki Sługi Bożego spoczywają w specjalnie przygotowanym grobowcu w kościele seminaryjnym pw. Świętego Michała Archanioła w Sandomierzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.