Drukuj Powrót do artykułu

Sandomierz: pracownicy, przedsiębiorcy i rzemieślnicy świętowali 200-lecie diecezji

05 maja 2018 | 19:22 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Pracownicy z wielu zakładów przemysłowych, przedsiębiorcy, związkowcy i rzemieślnicy z całego regionu świętowali 5 maja w Sandomierzu jubileusz 200-lecia diecezji sandomierskiej. Uroczystości przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych oraz delegat ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy KEP.

Eucharystię w bazylice katedralnej koncelebrował bp Krzysztof Nitkiewicz wraz bp. Edwardem Frankowskim oraz z duszpasterzami. Przybyli na nią także świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Biskup sandomierski podkreślił na wstępie, że świat pracy zawsze był i pozostaje bliski Kościołowi. Przez pracę bowiem, człowiek nie tylko troszczy się o swój byt, ale naśladuje Boga Stwórcę i oddaje Mu cześć. – Dziś chcemy modlić się w intencji wszystkich ludzi pracy, wypraszając Boże błogosławieństwo na wasze trudy i na czas zasłużonego odpoczynku – mówił biskup.

Podczas homilii, abp Józef Kupny wskazując na zadania stojące wobec wyzwań współczesnego świata, zwrócił uwagę na to, że życie ucznia Chrystusa przebiega pomiędzy twardym stąpaniem po ziemi, a wpatrywaniem się w niebo.

– Chrześcijanin jest w ciągłym napięciu pomiędzy niebem a ziemią. Widać to wyraźnie w waszym życiu . Musicie twardo stąpać po ziemi, troszcząc się o sprawy ziemskie ważne dla waszych rodzin, dla społeczności w których pracujecie i żyjecie, ważne dla narodu i ojczyzny. Musicie troszczyć się o wasze warsztaty pracy, zakłady i przedsiębiorstwa, którymi zarządzacie. Jesteśmy mocno zanurzeni w sprawy ziemskie, ale musimy cały czas patrzeć w niebo i stamtąd czerpać siły do wypełnienia ziemskiego powołania, tam szukać pomocy i natchnienia do wypełniania w swoim życiu woli Bożej i siły do dawani świadectwa – wskazywał abp Kupny.

Kaznodzieja odwołując się do biblijnego obrazu przycinania owoców sykomory, dzięki czemu mogą one w pełni dojrzeć i nabrać dobrego smaku, porównał go do dzisiejszego świata, który bez przycięcia słowem Ewangelii nie ma smaku.

– My mamy być tymi, którzy ten owoc nacinają. Słowo, które może naciąć ludzi będących z daleka od Boga, czyli Chrystus, posługuje się konkretnymi osobami. Aby dokonało się to nacięcie, ci ludzie muszą być obecni w świecie, rozumieć jego problemy, widzieć zagrożenia. Wy musicie być w tym świecie i nie bać się go. Macie być obecni wszędzie tam gdzie pracujecie. Chrystus tam was potrzebuje i możemy Mu pomóc przez wejście i obecność w świecie, a nie przez wycofanie się, przez ucieczkę lub zamykanie się na innych. Wasze świadectwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne – podkreślał arcybiskup.

Duszpasterz ludzi pracy w polskim Kościele apelował, by chrześcijańskim świadectwem być blisko ludzi, blisko tych, wśród których żyjemy i pracujemy, by pokazać, czego im brakuje, by świadczyć, że Jezus daje coś, co wypełnia ten brak, co nadaje najgłębszy sens naszemu życiu i codziennemu trudowi.

– Darem Chrystusa jest trwała obecność przy nas Tego, który został posłany, Ducha Prawdy i Miłości. Bóg mocą Ducha Świętego jest z nami i ma nas w swojej ojcowskiej opiece – podkreślił abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski podarował z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji, kielich mszalny z pozłacanego srebra.

Po zakończeniu Mszy św., jej uczestnicy uczestniczyli w konferencji zorganizowanej w Domu Katolickim. Tadeusz Majchrowski, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność przybliżył obecnym historię i genezę powstania wolnych związków zawodowych oraz wskazał na współczesne problemy, jakimi zajmuje się związek. Wymienił między innymi: przywrócenie wieku emerytalnego, utworzenie Rady Dialogu Społecznego, walkę z umowami śmieciowymi oraz wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Emil Kunysz, prezes Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców z Rzeszowa podkreślił, że jakość funkcjonowania firm, zakładów i przedsiębiorstw jest wyrazem duchowej mądrości, która niczym klamra spina tożsamość narodową kulturową i cywilizacyjną ze zdobyczami nowoczesnej wiedzy i nauki.

Na temat dróg i wzajemnych powiązań Kościoła sandomierskiego z ludźmi pracy, rzemieślnikami i przedsiębiorcami mówił ks. dr hab. Tomasz Moskal. Przybliżył zebranym historię powstawania i działania cechów i związków przedsiębiorców na terenie diecezji oraz wskazał na współczesne płaszczyzny duszpasterskiej troski Kościoła o ludzi pracy.

Konferencję zwieńczył koncert Orkiestry Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka. Można też było oglądać wystawę ukazując historię rzemiosła. Podsumowaniem jubileuszowego spotkania rzemieślników, przedsiębiorców i ludzi pracy była wspólna agapa w ogrodach ojców dominikanów przy kościele pw. św. Jakuba.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.