Sandomierz: rozpoczęły się Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej
15 października 2016 | 19:23 | apis Ⓒ Ⓟ
Konferencja naukowa poświęcona postaci bpa Stefana Zwierowicza, żyjącego w latach 1842-1908, rozpoczęła 15 października br. w Sandomierzu Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej. Zorganizowany został też III Bieg Papieski w Ćmielowie. Kolejne wydarzenia odbywać się będą do 18 października br. w Sandomierzu, Stalowej Woli i Baranowie Sandomierskim.
Sympozjum naukowe poświęcone wybitnej postaci Kościoła katolickiego biskupa wileńskiego i sandomierskiego Stefana Zwierowicza, zorganizowane zostało przez Bibliotekę Diecezjalną także z okazji przygotowywania się do obchodów 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Odbyło się ono w Katolickim Domu Kultury.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz otwierając konferencję zwrócił uwagę na to, że „w Roku Świętym Miłosierdzia bp Stefan Zwierowicz jawi się nam jako dobry pasterz, pokładający wielką ufność w Bożym Miłosierdziu”.
– Wrażliwy i o łagodniej naturze, był nieustępliwy wobec caratu, kiedy chodziło o prawa Kościoła katolickiego. Swoim bezpośrednim i spontanicznym sposobem bycia docierał do każdego z Dobrą Nowiną – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.
Ks. dr Adam Szot z archidiecezji białostockiej wykładzie pt. „Młodość Stefana Zwierowicz, posługa kapłańska i biskupia w diecezji wileńskiej” przybliżył główne kierunki działalności i posługi pasterskiej hierarchy na terenach diecezji wileńskiej. Prelegent podkreślił niezwykłą troskę biskupa o rozwój duszpasterstwa w diecezji oraz niezłomną postawę w sprawie edukacji religijnej dzieci i młodzieży. Przypomniał fakt wydania cyrkularza – okólnika do duchowieństwa, aby upomniało rodziców, by nie posyłali swych dzieci do szkół cerkiewnych.
– Ten okólnik biskupa zrobił wielkie wrażenie na duchowieństwie i wiernych diecezji, a także i na władzach państwowych. Szybko też odniósł pożądany skutek nie tylko na terenie diecezji wileńskiej, ale także i w innych diecezjach. Niestety za tę nieugiętą postawę wobec obrony wartości religijnych i patriotycznych biskup zapłacił wygnaniem z diecezji wileńskiej przez władze carskie – mówił ks. Adam Szot.
Ks. dr hab. Tomasz Moskal przybliżył zebranym posługę bpa S. Zwierowicza w diecezji sandomierskiej. Prelegent omówił okoliczności przybycia biskupa do diecezji, sam dzień ingresu do katedry oraz jego posługiwanie pasterskie.
– Dzięki swojemu zaangażowaniu w sprawy duszpasterskie, duchowieństwo w bardzo krótkim czasie zaczęło swojego biskupa nazywać „Pasterzem”. Dzięki ks. Józefowi Rozkosznemu, który był jego kapelanem, możemy poznać przemyślenia biskupa. Zżymał się o brak gorliwości duszpasterskiej u księży. Jako środki duszpasterskie wskazywał otwarcie się na ludzi, wychodzenie do nich. Wiele uwagi biskup Zwierowicz poświęcał młodzieży oraz wizytacjom parafialnym. Wielką troską otaczał seminarium duchowne. Uważał je za szkołę, która miała ze wszystkich szkół największą wagę – mówił ks. T. Moskal.
Siostra prof. dr hab. Agata Mirek mówiła o sytuacji Kościoła katolickiego w zaborze rosyjskim po powstaniu styczniowym. Podkreślała, że ważną rolę w podtrzymaniu tożsamości narodowej i religijnej odgrywały ośrodki kultu religijnego oraz patriotyczna postawa duchowieństwa, za którą często ponosiło ono surowe kary i prześladowanie ze strony zaborców.
Biskup Stefan Aleksander Zwierowicz żył w latach 1842-1908. Urodził się w guberni siedleckiej. Gimnazjum ukończył w Białymstoku. Kształcił się w seminarium w Wilnie, a stopień magistra teologii uzyskał na Akademii Duchownej w Petersburgu. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1869. Kolejno pełnił obowiązki profesora, rektora seminarium aż do administratora diecezji włącznie. W 1897 roku został konsekrowany w Petersburgu na biskupa wileńskiego. Od 1902 roku przebywał przez 9 miesięcy na wygnaniu za to, że listem pasterskim zabronił rodzicom katolickim posyłać dzieci do szkół cerkiewnych.
Po powrocie z wygnania w Twerze objął diecezję sandomierską dnia 30 grudnia 1902 r. Za jego staraniem sandomierskie seminarium duchowne uzyskało klasztor po benedyktynkach. Do katedry przekazał obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, który otrzymał od litewskiego duchowieństwa. Zmarł 4 stycznia 1908 r. mając 65 lat życia. W Wilnie pasterzował 5 lat i tyle samo w Sandomierzu. Został pochowany w podziemiach katedry sandomierskiej.
W III Biegu Papieskim zorganizowanym w Ćmielowie wzięło udział blisko 80 osób. Pokonały one dystans 10 km w malowniczej leśnej trasie. Na stadionie zorganizowane były krótsze dystanse, na których rywalizowali uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum.
Zdaniem jednego z organizatorów ks. Czesława Gumieniaka, proboszcza parafii w Ćmielowie, trzecia edycja Biegu Papieskiego udanie połączyła osobę św. Jana Pawła II, sport i wspólny rodzinny wypoczynek.
– W tym roku nasze biegowe zmagania dołączone zostały do obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej, gdyż sport jest części dorobku kulturowego naszej społeczności – podkreślał ks. Czesław Gumieniak.
Jutro 16 października w stalowowolskiej Parafii Akademickiej na wszystkich Mszach św. odbędą się spotkania z przedstawicielami organizacji Kościół w Potrzebie poświęcone prześladowaniom Chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
W Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli – Rozwadowie odbędzie się koncert zespołu wokalnego Kairos pt. „Muzyka świata”, któremu będzie towarzyszyła zbiórka ofiar pieniężnych dla prześladowanych Chrześcijan.
W stalowowolskiej bazylice kontr katedralnej koncertował będzie zespół muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli.
W Miejskim Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim odbędzie się koncert słowno-muzyczny pt. „Św. Jan Paweł II – Papież dialogu”.
Głównym wydarzeniem Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej będzie sprawowana 17 października o godz. 17.30 w sandomierskiej katedrze Msza św. w intencji prześladowanych Chrześcijan pod przewodnictwem abp. Raphaela Minassiana, ordynariusza Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej Ormiańskiego Kościoła Katolickiego i bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.