Sandomierz: spektakl na motywach „Dybuka” w wykonaniu młodzieży
18 stycznia 2014 | 11:18 | apis Ⓒ Ⓟ
Sztukę opartą na słynnym dramacie dramacie „Dybuk” Szymona An-skiego wystawiła w Sandomierzu młodzież ze szkolnego teatru "Cegielnia” I LO Collegium Gostomianum. Premiera utworu będącego, zdaniem młodych aktorów, „żydowską wersją" szekspirowskiego "Romea i Julii” odbyła się 17 stycznia br. w ramach centralnych obchodów XVII Dnia Judaizmu w Spadomierzu.
Spektakl pt. „Chojen i Lea na pograniczu światów” wzbudził spore zainteresowanie wśród młodzieży. Uwagę zwracały szczególnie uwypuklone wątki wzajemnych relacji miłości między zakochanymi, których nie niszczy nawet śmierć.
– Tytuł tej sztuki został stworzony przez nas ze względu na to, że nie zawiera ona wszystkich scen i idei z oryginalnego dramatu Szymona An-skiego – wyjaśniła Danuta Paszkowska, polonistka i opiekunka szkolnego teatru. – Skupiłam się więc na wątku, który jest wciąż aktualny i uniwersalny: miłość, która pokonuje granice śmierci.
Spektakl przygotowywany został dla widowni szkolnej, ale w ramach obchodów Dnia Judaizmu mogli go obejrzeć wszyscy chętni.
Podczas centralnych obchodów XVII Dnia Judaizmu bardzo dużą różnorodną aktywność wykazali uczniowie i kadra nauczycielska ze swym dyrektorem Krzysztofem Zielińskim. Szkoła wraz Muzeum Okręgowym zorganizowała wystawy o tematyce żydowskiej, zarówno placówce muzealnej, jak i budynku szkolnym, dwudniowy panel edukacyjny pt. "Żydzi w religii, Żydzi w kulturze" oraz warsztaty na temat przygotowań do świąt żydowskich.
Sandomierskie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum świętowało dwa lata temu 410. rocznicę założenia szkoły. Jest to jedna z pierwszych szkół średnich, założonych w Polsce przez jezuitów. Budynki szkolne wzniesione zostały w latach 1602 – 1615 w miejscu starej osady miejskiej na wzgórzu sandomierskim.
Szkoła została ufundowana przez wojewodę poznańskiego i kasztelana sandomierskiego Hieronima Gostomskiego. Wśród absolwentów Collegium Gostomianum wymienić należy m.in.: podróżnika i pisarza Stanisława Szwarc- Bronikowskiego oraz pisarza Wiesława Myśliwskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.