Sandomierz: sympozjum naukowe nt. sztuki sakralnej chrześcijańskiego Wschodu
09 kwietnia 2011 | 18:18 | apis Ⓒ Ⓟ
Sympozjum naukowe pt. „Oto chwała Boga Izraela przyszła od wschodu – wokół sztuki sakralnej chrześcijańskiego Wschodu” odbyła się w sobotę w Sandomierzu z udziałem znawców wschodniej sztuki liturgicznej oraz historyków sztuki z zagranicy i kraju.
Otwierając spotkanie biskup sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił znaczenie i wartość dzieł sztuki, które przekazują i niosą w sobie treści ponadczasowe.
– Romano Guardini mówił, że każde autentyczne dzieło sztuki jest zwrócone ku przyszłości, jest ze swojej natury eschatologiczne i kieruje ku drugiemu światu, w kierunku czegoś, co nastąpi, co przyjdzie. Takie dzieła sztuki przemawiają do wszystkich bez względu na pozycję społeczną czy wykształcenie – mówił bp Nitkiewicz.
Podczas konferencji goście zagraniczni, znawcy wschodniej sztuki liturgicznej oraz historycy sztuki mówili o znaczeniu ikony w kulturze Wschodu, historycznym znaczeniu bizantyjsko-ruskich fresków zdobiących wnętrze prezbiterium sandomierskiej bazyliki.
Ojciec prof. Jakov Kulič SJ w referacie pt. „Historia chrześcijaństwa w Rusi Kijowskiej” mówił o cyrylo-metodiańskim pochodzeniu wiary na Rusi oraz rozwoju chrześcijaństwa na tych terenach.
W referacie dotyczącym sztuki sakralnej tradycji bizantyjskiej na obszarach eparchii mukaczewskiej, ks. prof. Laszlo Puskas, mówił o kształtowaniu się sztuki sakralnej w Kościołach Wschodnich oraz o znaczeniu ikonostasu w liturgii wschodniej.
– Sztuka liturgiczna powinna być świadoma właściwego sobie przeznaczenia. Pozostaje ona zawsze w służbie świętości. Obraz pomaga człowiekowi szukać rysów Boga i dlatego ta sztuka jest włączona, jako część do liturgii – podkreślił prof. Puskas.
W kolejnym wystąpieniu Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego przybliżyła wielowiekową troskę Kapituły Kolegiackiej w Sandomierzu o freski bizantyjskie. Omawiając mecenat kapituły nad malowidłami bizantyjskimi przybliżyła w historycznej chronologii zabiegi i prace podejmowane nad zabezpieczeniem i odnowieniem zabytkowych fresków.
Zakończone dziś trzydniowe sympozjum towarzyszyło uroczystemu oddaniu do użytku sakralnego części odnowionej sandomierskiej bazyliki katedralnej wraz z bizantyńsko-ruskimi freskami. Było też okazją do podsumowania prace konserwatorsko-renowacyjne wykonane w całej wschodniej części świątyni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.