Sandomierz: uroczystość ku czci św. Tomaszu z Akwinu
27 stycznia 2018 | 20:35 | Sandomierz / apis Ⓒ Ⓟ
Doroczna konferencja i uroczystość ku czci patrona teologów i naukowców odbyła się 27 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Zdaniem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, nauka św. Tomasza i świadectwo jego życia są nadal ważną pomocą dla poznania Boga i Kościoła.
Podczas spotkania gmachu WSD bp Krzysztof Nitkiewicz rozpoczynając część naukową poświęconą św. Tomaszowi z Akwinu nawiązał do książki o świętym autorstwa Chestertona, będącej zarazem swoistym kompendium nauki Kościoła katolickiego.
Hierarcha zwrócił uwagę na to, że idea dorocznych uroczystości ku czci św. Tomasza wychodzi niejako z założenia, że między myślę tomistyczną a katolicyzmem jest znak równości.
– To ma swoje uwarunkowania historyczne, sięgające papieży Leona XIII i św. Piusa X, a może jeszcze dalej. Dzisiejsze spojrzenie jest bardziej pluralistyczne, różnorodne. Jednak nauka św. Tomasza, a zarazem świadectwo jego życia są nadal ważną pomocą dla osób dążących do poznania Boga i Kościoła oraz prawdy o człowieku i świecie – podkreślił biskup.
Ks. dr hab. Antoni Nadbrzeżny w swym wykładzie na temat „Personalistycznego wymiaru wolności w Traktacie o człowieku św. Tomasza z Akwinu” zwrócił uwagę, że według personalizmu wolność odnosi się nie tylko do jednostki, ale również do wspólnoty osób, społeczności, która jest tu traktowana personalnie.
– Personalizm stoi na stanowisku, że podmiotem wolności jest cała osoba, a nie tylko wola jako jedna z władz bytu ludzkiego. Swoje źródło i oparcie ludzka wolność znajduje w Bogu, który nie stanowi zagrożenia lub negacji wolności człowieka, lecz jest jej warunkiem i sprawcą. Wolność nie jest więc kategorią samą dla siebie, ale posiada swój cel, którym jest samospełnienie w Bogu – podkreślał prelegent.
Konferencję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, koncelebrowana w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przez kapłanów pracujących w seminarium i w urzędach kurialnych oraz księża przybyli z diecezji.
Uczestniczyli w niej klerycy, siostry zakonne i przedstawiciele stowarzyszenia przyjaciół WSD oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Św. Tomasz z Akwinu żył w latach 1225-1274 i stworzył zwarty system nauki filozoficznej i teologii katolickiej, zwany tomizmem. Wywarł on głęboki wpływ na ukierunkowanie zachodniej myśli chrześcijańskiej. Spuścizna literacka św. Tomasza z Akwinu jest olbrzymia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.