Drukuj Powrót do artykułu

Sandomierz: wernisaż poświęcony św. Albertowi zwieńczył Światowy Dzień Ubogich

22.11.2017 , apis, Sandomierz, 22-11-2017 Ⓒ ℗

„Brat Albert, Człowiek” – to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się 21 listopada w Sandomierzu. Jest ona zwieńczeniem i jednocześnie podsumowaniem diecezjalnych obchodów I Światowego Dnia Ubogich, który przebiegał pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”.

Ekspozycję plansz o życiu i działach świętego brata Alberta oraz obrazy przez niego malowane zaprezentowane zostały w Muzeum Diecezjalnym oraz w kościele pw. Ducha Świętego.

Podczas Mszy św. w kościele pw. Ducha Świętego, rozpoczynającej wernisaż, modlono się w intencji ubogich oraz tych, którzy na co dzień niosą pomoc i posługują potrzebującym.

Ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, wskazując na wystawę, będącą podsumowaniem diecezjalnych inicjatyw związanych z obchodami Światowego Dnia Ubogich, wyjaśniał, że postać św. Brata Alberta jest dobrym przykładem miłości do ubogich, która przerodziła się w konkretny czyn, w założone przez niego przytuliska, schroniska i ogrzewalnie.

– Poprzez tę wystawę chcemy pokazać, że właśnie ten święty uczy nas i zachęca, abyśmy nasze zaangażowanie wobec ubogich przełożyli na konkretne dzieła – podkreślał dyrektor diecezjalnej Caritas.

Siostra albertynka Agnieszka Koteja, przybliżając postać św. Brata Alberta, zwróciła uwagę na to, że odkrył oblicze Jezusa w najbardziej ubogich, opuszczonych i głodnych. Zdaniem albertynki, to, że najczęściej Brata Alberta znamy z późniejszych obrazów czy wspomnień i książek, to trochę zubożony obraz i niepełny.

– Jeszcze mniej znamy Brata Alberta bez aureoli, takiego zwykłego posługiwacza ubogim. Jedno ze zdjęć pokazuje go w sposób bardziej autentyczny, gdyż zostało zrobione niemal z zaskoczenia, w chwili, w której nie chciał, aby mu go zrobiono – podkreślała s. Agnieszka Koteja.

Zakonnica przybliżyła zebranym również wiele nieznanych epizodów z życia Adama Chmielowskiego, z jego dzieciństwa, młodości, choroby i czasu przeżywanego załamania, które stały się dla niego motywem osobistej przemiany.

– W swoim życiu Adam Chmielowski nie był zbyt religijny. Jednak, gdy poznał Chrystusa, który wyciągnął go z jego duchowego ubóstwa zrozumiał, że wszystko co ma, otrzymał właśnie od Niego. To stało się impulsem, do tego, że spotykając ubogich i biednych widział w nich Jezusa, który cierpiał głód i biedę. Służąc im, służył samemu Chrystusowi – wyjaśniała s. Agnieszka Koteja.

Na wystawie w kościele Świętego Ducha można oglądać plansze przedstawiające etapy życia i dzieła dobroczynne brata Alberta.

W Muzeum Diecezjalnym zaprezentowane zostały obrazy namalowane przez świętego: Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, św. Franciszka i niedokończony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.