Sandomierz: wernisaż wystawy „Ikony Sandomierskie” w Muzeum Diecezjalnym
08 kwietnia 2011 | 22:41 | apis Ⓒ Ⓟ
Wystawa „Ikony Sandomierskie” otwarta została 8 kwietnia w Muzeum Diecezjalnym, w drugim dniu trwającego w Sandomierzu sympozjum poświęconego sakralnej sztuce chrześcijańskiego Wschodu. Wystawie towarzyszył koncert Ukraińskiego Narodowego Chóru Miasta Moskwa, który zaprezentował pieśni cerkiewne i utwory muzyki wschodniej.
Na wystawie zaprezentowano ikony oraz inne przedmioty liturgiczne obrządku wschodniego pochodzące z nieistniejących już sandomierskich cerkwi. Wśród prezentowanych zbiorów znalazły się m.in. ikony łacińskie głównie z XVIII i XIX w.
Ordynariusz bp Krzysztof Nitkiewicz podczas otwarcia wystawy mówił o znaczeniu ikony w obrządku Kościoła Wschodniego.
– Zgromadzone tutaj ikony, naczynia liturgiczne oraz inne przedmioty sztuki sakralnej ze zbiorów naszego Muzeum Diecezjalnego, są świadectwem minionych czasów, wspomnieniem o żyjącej niegdyś w naszym mieście wspólnocie prawosławnej. Wystarczy odrobina wyobraźni, żeby ujrzeć wiernych całujących pobożnie święte ikony, usłyszeć śpiew cerkiewnego chóru i gromkie wezwania kapłana oraz diakona. To nic, że sto lat temu był inny kontekst społeczno-polityczny – mówił bp Nitkiewicz.
– Bogactwo duchowe i kulturowe ma wartość ponadczasową, święte ikony są nadal tak samo święte i, jak mówił zmarły patriarcha Konstantynopola Dimitrios, „głoszą prawdę objawioną z większą mocą niż dogmaty i przepowiadanie” – dodał biskup.
Zdaniem kustosz Urszuli Stępień, ikony "są znakiem czasu dla Sandomierza gdyż pochodzą z cerkwi, które pod koniec XIX w funkcjonowały w nadwiślańskim mieście z racji przebywania tutaj urzędników carskich”.
Na wystawie zaprezentowane zostały pamiątki kultury prawosławnej zachowane po istniejących parafiach Św. Archanioła Michała i Św. Mikołaja Cudotwórcy. Ekspozycję można zwiedzać do 27 kwietnia w podziemiach Sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego – Domu Długosza.
Wieczorem w Katolickim Domu Kultury św. Józefa odbył się koncert muzyki i pieśni wschodniej w wykonaniu Ukraińskiego Narodowego Chóru Miasta Moskwa. Artyści zaprezentowali stare pieśni rosyjskie i ukraińskie z muzyczną aranżację jak również utwory narodowe w wykonaniu solowym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.