Drukuj Powrót do artykułu

Sandomierz: wkrótce obchody 200-lecia Diecezji Sandomierskiej

14.06.2018 , apis, Sandomierz Ⓒ ℗

Procesja biskupów, duchowieństwa i bractw diecezji, która przejdzie z siedziby Kurii Diecezjalnej do katedry, rozpocznie w najbliższą sobotę 16 czerwca główne obchody jubileuszu 200-lecia Diecezji Sandomierskiej.

Szczegóły zbliżających się uroczystości zaprezentowano w Sandomierzu na konferencji prasowej dla mediów ogólnopolskich i regionalnych.

Dziennikarze zostali poinformowani, że Mszy św. jubileuszowej przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po Eucharystii, w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego odbędzie się Piknik Jubileuszowy i rozstrzygnięcie konkursu „Pochwal się swoją parafią” na który wpłynęło ponad 900 prac.

Przekazano informację również o tym, że kolejnym ważnym wydarzeniem jubileuszowym będzie premiera Oratorium o Męczennikach Sandomierskich, która odbędzie się 30 czerwca o godz. 18.00 w urokliwym zamku „Krzyżtopór” w Ujeździe

Bp Krzysztof Nitkiewicz, witając serdecznie przybyłych na konferencję prasową dziennikarzy, podkreślił znaczenie mediów lokalnych, które są najbliżej ludzi i często relacjonują życie diecezji – Kościoła partykularnego (lokalnego).

– Musimy pamiętać o tym, że zarówno w swoim wymiarze lokalnym jak i powszechnym jest on przestrzenią zbawienia. Bł. Izaak ze Stelli mówił, że Kościół nie może niczego uczynić bez Chrystusa, a Chrystus nie chce robić niczego bez Kościoła. Przez chrzest zostaliśmy zanurzeni w tym misterium. Jesteśmy zarazem jego aktywnymi uczestnikami – podkreślał biskup.

Hierarcha poinformował, że ważną rolę odgrywa również struktura organizacyjna i materialna. Diecezja sandomierska liczy 242 parafie i 680 tys. wiernych. Posługę pełni 622 księży, 69 kapłanów zakonnych oraz 340 sióstr zakonnych. Zdaniem biskupa, jednym z największych problemów jest ucieczka młodych do wielkich metropolii, zmniejszająca się liczba powołań, a także duża obojętność wobec inicjatyw duszpasterskich i kulturalnych Kościoła.

Ordynariusz powiedział, że diecezja może pochwalić się jedną z najbardziej rozwiniętych w Polsce siecią placówek Caritas oraz duszpasterstwem rodzin. Dodał, że od roku trwa III Synod Diecezji Sandomierskiej, który ze swojej natury jest organem konsultacyjnym, ale w praktyce zbliża do siebie duszpasterzy, wiernych i różne środowiska.

Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna zaprezentowała książki i albumy wydane z okazji jubileuszu: „Z dziedzictwem w przyszłość”, „Rocznik jubileuszowy”, „Diecezja Sandomierska 1818-2018”, „Przewodnik po dziejach diecezji sandomierskiej”, „ABC kurialisty”, Ścienną mapa diecezji sandomierskiej, „Słownik biograficzny kapłanów Diecezji Sandomierskiej. Służąc Bogu służyli Polsce”. Przedstawiony został pamiątkowy Krucyfiks Jubileuszowy i „Bogurodzica”.

Zgromadzeni dziennikarze wysłuchali rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika, który opowiedział o działaniach i strukturze KEP oraz współpracy z diecezjami. Natomiast red. Paulina Guzik z TVP przedstawiła dekalog mediów wg. Jana Pawła II, czyli jak należy mówić o Kościele.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.