Sandomierz: wystawa „Ikony sandomierskie” w podziemiach Domu Długosza
06 kwietnia 2011 | 13:15 | apis Ⓒ Ⓟ
Wystawa pamiątek kultury prawosławnej związanych z Sandomierzem pt. „Ikony sandomierskie” zostanie otwarta 8 kwietnia w podziemiach sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego – Domu Długosza.
Ekspozycja będzie częścią programu towarzyszącego inauguracji odnowionego prezbiterium bazyliki katedralnej w Sandomierzu, która odbędzie się w dniach 7 – 9 kwietnia w Sandomierzu z udziałem reprezentantów Kościołów Wschodnich oraz przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp Celestino Migliore, abp Jana Martyniaka, metropolity przemysko-warszawskiego i gości z Polski i zagranicy.
Do dziś zachowały się jeszcze ślady obecności społeczności prawosławnej w Sandomierzu. Są to m.in.: ikony, prawosławny krzyż procesyjny, potir (kielich), dwa duże świeczniki. Dawny priestoł (ołtarz prawosławny) stanowi obecnie element wyposażenia kaplicy św. Jacka w kościele dominikanów pw. św. Jakuba Apostoła.
Na terenie diecezji sandomierskiej po zmianach administracyjnych w 1850 r. w Zawichojskim Okręgu Celnym utworzone zostały dwie polowe cerkwie resortu celnego.
Jedną z nich była parafia pw. Św. Archanioła Michała w Zawichoście, istniejąca od 1851 r., która w wyniku Powstania Styczniowego w 1864 r. została przeniesiona do sandomierskiego Ratusza Miejskiego a następnie do refektarza klasztoru poreformackiego. Wiernymi parafii byli prawosławni urzędnicy i żołnierze straży granicznej, a także ich rodziny.
Druga cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy ulokowana była w gmachu pojezuickim przy gimnazjum męskim w Sandomierzu.
Sandomierskie cerkwie funkcjonowały, jako kaplice domowe, ponieważ nie posiadały osobnych budynków. W 1889 r. zakupiono nowe wyposażenie dla cerkwi św. Archanioła Michała, a dawne przekazano do nowo otworzonej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Opatowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.