Sandomierz: zakończył się dwudniowy VI Marsz Szlakiem Puławiaków
07 lutego 2010 | 15:49 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 180 członków Związku Strzeleckiego "Strzelec" m.in. z Sandomierza, Poznania, Warszawy, Łodzi i Wrocławia wzięło udział w zakończonym 7 lutego dwudniowym VI Marszu Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych 1863 Roku. Świętowali oni także 100-lecie ruchu strzeleckiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Lech Kaczyński.
Uczestnicy tegorocznego marszu upamiętniającego tragiczne wydarzenia Powstania Styczniowego na ziemi sandomierskiej wyruszyli w sobotę ze Słupczy do Sandomierza. Zatrzymywali się, modlili się i oddawali hołd poległym w miejscach, gdzie walczyli i pochowani zostali powstańcy: w Słupczy – w miejscu krwawych walk oraz na cmentarzu Górach Wysokich i w Dwikozach. W sobotni wieczór dotarli do Sandomierza, gdzie przywitali ich przedstawiciele miejskich władz.
W sandomierskim kościele św. Józefa została dziś odprawiona Msza św. w intencji powstańców, której przewodniczył dotychczasowy kapelan Strzelców, proboszcz ks. prał Zygmunt Niewadzi. Homilię głosił obecny kapelan ks. Marek Kozera. Duchowny nawiązywał w niej do Powstania Styczniowego. Zachęcał młodzież i mieszkańców Sandomierza, aby jeszcze bardziej angażowali się w uczestnictwie w tego rodzajach marszach patriotycznych. Wspominał też zasługi brata bł. Alberta Chmielowskiego, który walczył w powstańczych oddziałach Langiewicza.
Po Eucharystii na rynku starego miasta odbył się pokaz umiejętności strzeleckich i defilada kompanii reprezentacyjnej Związku Strzeleckiego. Wręczone zostały także odznaki, patenty i legitymacje trzykrotnym
uczestnikom marszu oraz złożone zostały kwiaty i wiązanki pod tablicą na ścianie Urzędu Miasta, upamiętniającą Sandomierzan poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920.
List do uczestników marszu wystosował prezydent Lech Kaczyński. Prezydent RP podkreślił w nim znaczenie edukacyjne dla młodzieży szkolnej tego rodzaju marszów historycznych.
– Cieszymy się bardzo, że nasz patriotyczny marsz znakomicie promuje wartości edukacyjne i wychowawcze. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny wzbudzi jeszcze większe zainteresowanie ze strony placówek oświatowych,
organizacji i lokalnych władz – powiedział w rozmowie z KAI Adam Bidas, dowódca sandomierskiej jednostki "Strzelca".
Szlak bojowy Puławiaków to jeden z najtragiczniejszych rozdziałów Powstania Styczniowego na ziemi sandomierskiej. Na terenie gminy Dwikozy znajdują się dwie mogiły zbiorowe poległych w 1863 r. powstańców. Na cmentarzu parafialnym w Górach Wysokich pochowano 28 powstańców, a w Dwikozach – w mogile przy trasie Sandomierz-Zawichost – 38.
Związek Strzelecki "Strzelec" Organizacja Społeczno-Wychowawcza jest patriotycznym stowarzyszenie młodzieży polskiej, kontynuującym tradycje organizacji o tej samej nazwie, która istniała w Polsce w okresie międzywojennym. Została reaktywowana w 1992 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.