Sandomierz: Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego świętowało jubileusz
10 grudnia 2009 | 09:42 | apis Ⓒ Ⓟ
Sandomierskie Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego przeżywało wczoraj jubileusz i obłóczyny sióstr. Uroczystości, którym przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, odbyły się w ramach obchodzonego w październiku i grudniu 50-lecia zatwierdzenia na prawie diecezjalnym oraz 10-lecie na prawie papieskim sandomierskiego zgromadzenia.
W czasie Mszy św. w kaplicy domu generalnego w Sandomierzu siostry: Grażyna, Daniela i Gertruda świętowały 25-lecie profesji zakonnej, a dwie – s. Kornelia i s. Sabina, przywdziały strój zakonny i rozpoczęły formację w nowicjacie.
Hierarcha sandomierski w homilii nawiązał do obrzędu obłóczyn i do wydarzenia, jakim dla zakonnika jest jubileusz profesji. – Bez względu na to, jak długo jesteście w zakonie, musicie dać prowadzić się
Duchowi Świętemu, otworzyć się na łaskę i o nią nieustannie prosić” – podkreślił ordynariusz.
Na zakończenie Mszy świętej po odśpiewaniu dziękczynnego Te Deum wszystkie siostry „wieczystki” odnowiły swoje śluby zakonne.
Do zakonnej uroczystości siostry przygotowywały się wcześniej poprzez rekolekcje, a w dniu poprzedzającym uroczystość, poprzez post ścisły i dzień skupienia, któremu przewodniczył ks. Dariusz Bęc, ojciec duchowny
sandomierskiego seminarium.
Oficjalne uroczystości jubileuszowe Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego odbyły się 3 października w kościele św. Józefa w Sandomierzu. Mszy św. koncelebrowanej z udziałem ordynariusza
sandomierskiego bp Krzysztofa Nitkiewicza i bp Edwarda Frankowskiego przewodniczył ówczesny metropolita lubelski abp Józef Życiński.
Zgromadzenie Córek świętego Franciszka Serafickiego powstało 4 października 1928 r. Założył je błogosławiony ks. Antoni Rewera, kapłan diecezji sandomierskiej. W czasie II wojny światowej kapłan ten został aresztowany przez Niemców i zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. 10 lat temu ogłoszony został błogosławionym.
Siostry franciszkanki pracują w różnych instytucjach kościelnych, m.in. w: domach rekolekcyjnych, seminariach duchownych i posługują jako organistki, katechetki, zakrystianki, kucharki na plebaniach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.