Sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści
27 czerwca 2018 | 06:34 | lk / mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści względem grup politycznych, społecznych lub etnicznych – podkreśla w przesłanym KAI słowie o narodowym pielgrzymowaniu Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Zaznacza też, że głoszone często podczas pielgrzymek „tzw. kazania patriotyczne nie mogą sprawiać wrażenia przemówień ideologicznych na usługach pielgrzymującej grupy”.
Rada kierowana przez bp. Krzysztofa Zadarkę wystosowała słowo o pielgrzymowaniu narodowym w związku z licznie odbywającymi się w tym roku pielgrzymkami o charakterze patriotyczno-religijnym, które nawiązują do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Rada przypomina, że w polskiej kulturze obecny jest piękny fenomen pielgrzymowania. Pielgrzymka to wędrowanie osoby lub grupy do miejsc uważanych za święte w przekonaniu, że działa tam w sposób szczególny Bóg.
Podejmowane podczas pielgrzymki dzieła osobiste lub wspólnotowe mają wyłącznie cechy aktów religijnych, pobożności i pokuty. Łączenie pielgrzymki ze sprawami społecznymi ma sens jedynie w kontekście miłości, pojednania i poszukiwania świętości życia – wskazuje Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
W słowie nawiązano do Ślubów Jasnogórskich, jakie złożyli król Jan Kazimierz, a wzorując się na nim potem kard. Stefan Wyszyński, którzy ogłosili Maryję Królową całej Polski. Rada podkreśla, że „pod opiekę Matki Bożej oddano w dobrej wierze nie tylko jakąś wybraną grupę, ale cały naród, wierzących i niewierzących, wszystkie grupy etniczne, którym na sercu leży dobro Rzeczypospolitej”.
„Jasna Góra stała się od pokoleń miejscem modlitwy o jedność i symbolem trudnej wolności Polaków. Zgodnie z tą tradycją sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści względem grup politycznych, społecznych lub etnicznych” – zwracają uwagę członkowie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
– W pamięci mamy słowa największego Polaka i Pielgrzyma, św. Jana Pawła II: „Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. (…) Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji” – podkreśla Rada KEP.
Gremium Episkopatu wskazuje ponadto na kluczową rolę duszpasterza jako opiekuna duchowego pielgrzymki. Jego obecność gwarantuje jej charakter kościelny.
„Jego posługa duchowa, sakramentalna i kaznodziejska musi spełniać wszelkie wymagania stawiane w tych zakresach przez Kościół. Homilia jest uprzywilejowaną formą głoszenia Słowa Bożego, a często głoszone tzw. kazania patriotyczne nie mogą sprawiać wrażenia przemówień ideologicznych na usługach pielgrzymującej grupy” – zaznacza Rada.
Pełny tekst dokumentu dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.