Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw

ms, ju., br, Markowice, 2013-02-12

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw

JEŻELI CHCESZ PRZECZYTAĆ TAKŻE O INNYCH SANKTUARIACH W POLSCE WEJDŹ DO KATALOGU SANKTUARIA NA STRONIE GŁÓWNEJ.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw.

ADRES: Markowice 5, 88-320 Strzelno, diecezja gnieźnieńska; tel.: 52/318 17 67, e-mail: sanktuarium@markowice.eu, www.markowice.eu; PROBOSZCZ: ks. Jacek Dziel, wikariusz ks. Piotr Szymkowiak.

Charakterystyka

Cudowna Figura Matki Bożej została wyrzeźbiona w Trzebnicy ok. roku 1470. Następnie przywieziona do klasztoru sióstr Norbertanek w Strzelnie. Podczas epidemii w roku 1630 siostry Norbertanki wraz z figurą schroniły się w Markowicach w zamku Heleny i Andrzeja Bardzkich. Modlący się odzyskiwali zdrowie, coraz więcej ludzi przybywało przed oblicze Pani Kujaw. W 1710 roku ukończono budowę obecnego kościoła i klasztoru. Pierwszymi kustoszami byli tu karmelici.

W 1825 r. pruskie władze zaborcze zamknęły sanktuarium a karmelitów wypędziły z klasztoru. Mimo tego pielgrzymi modlili się wokół kościoła, w którym wciąż była obecna figura Matki Bożej. Po odzyskaniu niepodległości w 1921 r. kard. E. Dalbor powierzył sanktuarium Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej.

Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci postanowili wywieźć cudowną figurę do muzeum w Berlinie lecz bracia zakonni uniemożliwili kradzież. Figura była przechowana w ukryciu przez rodzinę Roszaków. Oblatów wywieziono do niemieckich obozów koncentracyjnych. W Mauthausen zginął bł. Józef Cebula OMI przełożony Markowickiej wspólnoty. Po wojnie mimo trudności sanktuarium duchowo wzrastało.

27 czerwca 1965 Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński koronował figurę koronami papieskimi poświęconymi przez papieża Pawła VI. Na początku XXI wieku dokonano wielkiego dzieła odnowy sanktuarium.

Warto dodać, że Markowice to niewielka miejscowość położona pomiędzy Strzelnem a Inowrocławiem. Wzmiankowana już w XIV w., miejsce urodzenia poety Gustawa Zielińskiego, filozofa Urlicha von Wilamowitz – Möllendorfa. W latach 1957-2013 Misjonarze Oblaci prowadzili w Markowicach Niższe Seminarium Duchowne. Obecnie opiekę nad sanktuarium sprawuje Archidiecezja Gnieźnieńska Sanktuarium należy do Inowrocławskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (InLOT).

Informacje dla pielgrzyma

Sanktuarium znajduje się przy drodze krajowej nr 15 (Inowrocław-Gniezno) i 25 (Inowrocław-Konin). Jadąc z północy jest to doskonały punkt po drodze do Lichenia. W pobliżu Kruszwica, Żnin, Biskupin, Strzelno, Inowrocław.

Dojazd

PKP do stacji Inowrocław i dalej autobusem prywatnego przewoźnika „MAT BUD” lub autobusami PKS, kierunek KONIN, POZNAŃ.

Uroczystości

Główny odpust Nawiedzenia NMP w sanktuarium przypada na pierwszą niedzielę lipca. Druga niedziela lipca to tradycyjnie odpust chorych.

Szczególnie ważne

Sanktuarium posiada wirtualny spacer po obiekcie dostępny na stronie  www.markowice.eu.

Msze święte

– w dni powszednie o godz. 18.00

– w niedziele o godz. 8:00, 9:30 (z udziałem dzieci), 11:00 (suma), 12:30, 17:00

– w soboty 12.00 wotywna o Matce Bożej (w II sobotę miesiąca w intencjach pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej Markowickiej), 18.00

Spowiedź

20 min. przed każdą Mszą św.

 

JEŻELI CHCESZ PRZECZYTAĆ TAKŻE O INNYCH SANKTUARIACH W POLSCE WEJDŹ DO KATALOGU SANKTUARIA NA STRONIE GŁÓWNEJ

JEŻELI CHCESZ, ŻEBY W NASZYM SERWISIE POJAWIŁA SIĘ INFORMACJA O SANKTUARIUM, KTÓREGO JESZCZE NIE MA W NASZEJ BAZIE, SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DZIAŁEM MARKETINGU: marketnig@ekai.pl, tel. (+48 22) 838 80 62-64.

 

Komentarze (13)

pielgrzym

6 lat, 3 miesiące temu

Cudowne Sanktuarium! Kustosze uprzejmi i dostępni. Niepowtarzalna atmosfera modlitwy.

Odpowiedz

Junior

3 lata temu

Niestety już nie ma tam tych samych kustoszy a mianowicie Oblatów....

Odpowiedz

:)

6 lat, 3 miesiące temu

Warto pojechać na Kujawy, by nawiedzić to cudowne miejsce. MB obecna tam w figurze wyprosiła mi łaskę o która prosiłem. Zachęcam, bo to nieopodal Lichenia.

Odpowiedz

re

6 lat, 1 miesiąc temu

Sanktuarium to miejsce wyciszenia i spokojnej modlitwy.Polecam piekne miejsce

Odpowiedz

pielgrzym

6 lat, 1 miesiąc temu

Pieknie odnowione Sanktuarium.Bardzo polecam w drodze do Lichenia

Odpowiedz

Gnieżnianin

5 lat, 3 miesiące temu

Byłem na poczatku lipca, bardzo pięknei, a figurka super Pani Kujaw, Polecam

Odpowiedz

Pątnik

3 lata, 4 miesiące temu

Wspaniałe miejsce, gdzie Matka Boża udziela wielu łask. Szkoda, że OO. Oblaci opuścili właśnie takie miejsce. Od 1 września nie będzie już NSD i klasztoru. Bardzo smutne wydarzenie i rzadki przypadek dobrowolnego opuszczenia sanktuarium maryjnego przez zgromadzenia poświęcone NMP.

Odpowiedz

Jurek

2 lata, 8 miesięcy temu

dlaczego mogli opuścić takie miejsce ? jaka była przyczyna ? chyba nie ma żadnej oprócz upadku wiary, bo każda inna przyczyna jest niezrozumiała

Odpowiedz

Vigo

1 rok, 3 miesiące temu

Odpowiedzi szukaj u abpa Muszynskiego.

Odpowiedz

Vigo

1 rok, 3 miesiące temu

Niestety nie takie dobrowolne...

Odpowiedz

pielgrzym

3 lata, 2 miesiące temu

Nie ma już u naszej Matuchny oblatów, nie ma strony internetowej. Jest nasza Matuchna, nasza Królowa Pani Kujaw.

Odpowiedz

Pielgrzym

2 lata, 3 miesiące temu

Cudowne miejsce. Matka Boża przygarnia wszystkich. Wielka szkoda, że nie ma już tam kochanych Ojców Oblatów. Oni wprowadzali w to miejsce wyjątkowego ducha. Teraz to już nie jest to samo, oczywiście z całym szacunkiem do obecnych gospodarzy. Z tego co słyszałam to odejście Oblatów to nie ich dobrowolna decyzja. Na to wpływ miało wiele czynników, min. sponsor i diecezja. Ale to pozostawmy bez komentarza.

Odpowiedz

teresa

1 rok, 2 miesiące temu

Figurka śliczna,wygląda na to,że Maryja nie może się dogadać z Dzieciątkiem Jezus kto ma trzymać berło. Może poszło o władzę?

Odpowiedz

Komentarze

Niższe Seminarium Duchowne w Markowicach

To trzyletnie liceum ogólnokształcące z internatem, które już od pięćdziesięciu lat kształci młodzież męską w duchu chrześcijańskich wartości. Polecamy i zapraszamy!

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook