Sanktuarium bł. Władysława Findysza
24 sierpnia 2011 | 11:37 | ik / kn Ⓒ Ⓟ
Dekretem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego kościół pw. św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie został podniesiony do godności Sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza. W świątyni coraz mocniej rozwija się kult błogosławionego.
Uroczystościom przypadającym w dniu liturgicznego wspomnienia błogosławionego kapłana i męczennika za wiarę przewodniczyli abp Edward Nowak i bp Kazimierz Górny.
– To dla nas ogromne wyróżnienie, które pomoże jeszcze bardziej rozwinąć kult błogosławionego ks. Władysława. Już teraz odwiedzają świątynię wierni z całego kraju, którzy choć chwilę chcą się pomodlić, prosić o wstawiennictwo u Boga błogosławionego. Będziemy się starali rozwijać ten kult zarówno poprzez odpowiednie nabożeństwa i modlitwy, jak i zachęcanie wiernych do osobistego zaangażowania w więź duchową z naszym błogosławionym – mówi ks. Henryk Maguda, proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła oraz kustosz sanktuarium.
– Dziś spełniają się nasze marzenia. Mamy sanktuarium, w którym modliliśmy się od momentu beatyfikacji. Każdy człowiek potrzebuje takiego namacalnego miejsca, gdzie święty czy błogosławiony otacza szczególną opieką – podkreśla z kolei były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Edward Nowak, rodak żmigrodzki i wychowanek ks. Findysza.
Bł. Ks. Władysław Findysz został proboszczem w Nowym Żmigrodzie w 1942 r. W latach Soboru Watykańskiego II włączył się aktywnie w dzieło „soborowych czynów dobroci”, apelując z ambony i za pośrednictwem listów o odnowienie życia religijnego. Odpowiedzią władz komunistycznych na gorliwą działalność duszpasterską ks. Findysza były liczne prześladowania jego osoby. 17 grudnia 1963 r. za rzekome „zmuszanie do praktyk religijnych” został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności. W więzieniu znęcano się nad nim fizycznie i psychicznie. Zmarł po kilku miesiącach, 21 sierpnia 1964 r. Został ogłoszony błogosławionym jako męczennik za wiarę 19 czerwca 2005 r. w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.