Sanktuarium Maryjne w Szamotułach bazyliką mniejszą
22 czerwca 2014 | 11:43 | ms Ⓒ Ⓟ
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach w archidiecezji poznańskiej otrzymało tytuł i godność bazyliki mniejszej. Dekret w tej sprawie podpisany przez kard. Antonio Cañizaresa Lloverę z Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotarł do abp. Stanisława Gądeckiego.
Metropolita poznański prosił o nadanie tej godności ze względu na znaczenie, jakie dla archidiecezji ma szamotulskie sanktuarium. W watykańskim dokumencie czytamy, że Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych pełnomocnictw udzielonych przez papieża Franciszka, podniosła do tytułu i godności bazyliki mniejszej sanktuarium poświęcone Bogu ku czci Matki Bożej Pocieszenia i Świętego Stanisława biskupa w Szamotułach, nadając mu bardzo chętnie wszystkie prawa i przywileje liturgiczne.
Uroczystą liturgię połączoną z odczytaniem dekretu papieskiego celebrować będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 20 września br. Szamotulskie sanktuarium będzie piątym kościołem archidiecezji poznańskiej noszącym ten tytuł, obok poznańskiej katedry i fary, sanktuarium na Świętej Górze i kolegiaty w Lesznie.
Świątynia w Szamotułach to jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Wielkopolsce. Trzynawowy kościół z czerwonej cegły zbudowano w latach 1423-1431 na miejscu drewnianej świątyni. We wszystkich trzech nawach sufit wieńczą sklepienia gwiaździste. Wśród elementów wyposażenia wnętrza jest krucyfiks z 1370 roku na belce tęczowej, kamienny nagrobek Jakuba Rokossowskiego z XVI wieku oraz XVI-wieczna chrzcielnica i barokowy ołtarz główny. W nawie południowej znajduje się cudami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani.
Tytuł bazyliki mniejszej jest znakiem łączności ze Stolicą Apostolską, która nadaje go kościołom o dużym znaczeniu w życiu religijnym dla wspólnoty chrześcijańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.