Sanktuarium można już zwiedzać wirtualnie
18 listopada 2011 | 20:47 | rk Ⓒ Ⓟ
Kalwaryjskie sanktuarium maryjno-pasyjne można już zwiedzać wirtualnie. W internecie uruchomiono specjalny serwis umożliwiający obejrzenie niemal wszystkich miejsc składających się na zabytkowy kompleks klasztorny oo. bernardynów i otaczający go park – miejsce zaliczane do Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
Kustosz sanktuarium o. Gracjan Adam Kubica OFM poinformował, że rozpoczęte w sierpniu prace mają zakończyć się w grudniu br. „Dzięki serwisowi można zrozumieć o jakim ogromnym obszarze mówimy w przypadku naszego sanktuarium. Żaden film tego nie odda. Dotąd wykonano 300 wysokiej rozdzielczości panoram, a docelowo ma być ich 350. Dzięki wirtualnej podróży po Kalwarii, można zobaczyć i odkryć nawet nieznane większości pielgrzymów obiekty” – przekonuje zakonnik.
Serwis umożliwia nie tylko obejrzenie z rożnych stron szukanego obiektu w samej bazylice oraz wędrówkę po Dróżkach Pana Jezusa i Matki Bożej, ale także zlokalizowanie konkretnego miejsca na mapie. Oprócz tego specjalne panoramy pokazują z bliska takie obiekty jak: kaplica św. Jana Nepomucena, Pustelnia św. Magdaleny, Betsaida, Most Anielski czy Kościół Wniebowstąpienia. Zajrzeć można także do pokoju, w którym zatrzymał się bł. Jana Paweł II w 2002 roku oraz do przyklasztornej księgarni.
O. Kubica dodaje, że widział już pielgrzymów, którzy chodzą po kalwaryjskich dróżkach z laptopem w dłoni, sprawdzając położenie odwiedzanego miejsca na wirtualnym serwisie. Serwis ma funkcjonować w czterech wersjach językowych.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
Kalwaria Zebrzydowska jest kolejnym, obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, małopolskim obiektem, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. W 1999 roku na listę trafiło300 hektarów naturalnego parku, gdzie znajduje się 6 kilometrów dróżek wraz ze stacjami i 44 obiektami sakralnymi.
Wirtualny serwis dostępny jest pod adresem http://kalwaria.wkraj.pl/#/56421/106.15999999995005
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.