Sanktuarium Naszej Pani z Scherpenheuvel
16 grudnia 2010 | 09:10 | sz, materiał sponsorowany Ⓒ Ⓟ
Oddalone zaledwie 50 kilometrów od Brukseli sanktuarium Naszej Pani z Scherpenheuvel jest najważniejszym miejscem kultu maryjnego w Belgii, znanym od XVI wieku. Znajduje się w prowincji zwanej Brabancją Flamandzką – w holenderskojęzycznej części Belgii.
Historia Scherpenheuvel wiąże się z pogańskim bóstwem, które jak sądzono jeszcze w średniowieczu, żyło na świętym dębie na szczycie wzgórza. Nazwa miejscowości oznacza „strome wzgórze”. By wyplenić bałwochwalcze wierzenia z umysłów tamtejszej ludności, na drzewie przypominającym krzyż ustawiono figurę Matki Boskiej.
Zgodnie z legendą około 1500 r. stał się tu cud – Maryja Panna przeszkodziła pewnemu pastuszkowi w kradzieży figurki. Gdy próbował ją schować pod pazuchę, zastył jak głaz. Odzyskał władzę w członkach dopiero, gdy figurkę wyjęto mu z dłoni i odłożono na jej miejsce. Odtą do Scherpenheuvel zaczęli przybywać pielgrzymi, by modlić się do Naszej Pani.
W 1580 r. święta figura zniknęła w trakcie protestanckich ruchów reformatorskich z Holandii, ale kilka lat później zastąpiono ją nową. Wkrótce obok dębu wybudowano kaplicę, a później z drewna dębu wyrzeźbiono kilka figurek Madonny, które powędrowały do różnych sanktuariów.
W 1603 r. miał miejsce kolejny cud – figura uroniła krwawe łzy. Wierzono, że Madonna płakała z powodu rozłamu religii i konfliktu, jaki pociągnęła za sobą reformacja. Niedługo potem panujący nad tymi ziemiami Hiszpanie pokonali Protestantów, a w podzięce arcyksiążęta Albrecht i Izabella ufundowali na miejscu pierwotnej drewnianej kaplicy – kamienny kościół. Arcyksiążę zaczął uważać Madonnę z Scherpenheuvel za obrończynię jego ziem. Całą historię cudów nakazał spisać i przetłumaczyć na inne języki – czym rozsławił Scherpenheuvel w Europie.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.