Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej – 1,6 mln pielgrzymów w 2023 roku
05 stycznia 2024 | 13:24 | luk | Kalwaria Zebrzydowska Ⓒ Ⓟ
W ubiegłym roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiedziło 1,6 miliona pielgrzymów. W porównaniu do roku wcześniejszego zanotowano wzrost odwiedzających Polską Jerozolimę.
W 2023 r. najwięcej pielgrzymów przybyło na obchody Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej (129 tys.), Tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP w sierpniu (130 tys.) oraz Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej we wrześniu (70 tys.).
W sanktuarium odbywały się wszystkie tradycyjne uroczystości ku czci Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny. Niezmiennie sanktuarium było bardzo ważnym miejscem spowiedzi.
– Z zagranicy, spośród krajów europejskich, najwięcej pielgrzymów przybyło z Francji, natomiast z krajów spoza Europy, najwięcej grup było ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nie zabrakło odwiedzających Kalwarię z odległych stron świata, np. z Gabonu, Chińskiej Republiki Ludowej, Brazylii, Kostaryki, Filipin, Libanu, Japonii, Indii, Meksyku czy Australii – wymienia o. Tarsycjusz Bukowski OFM z biura prasowego sanktuarium.
Kalwaryjskie Centrum Informacji zarejestrowało 153 809 pielgrzymów i turystów oprowadzonych przez przewodników sanktuarium. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało 19 939 osób.
Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: każde użycie słów dehumanizujących jest pierwszym krokiem do tragedii
– Po raz kolejny zaobserwowano wzrost przybywających rodzinnie i indywidualnie, udających się na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie. W minionym roku przybyło także więcej zorganizowanych grup zagranicznych niż w 2022 r. – ocenia o. Bukowski.
Przez cały rok kontynuowane były też prace budowlane i remontowe w ramach projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”. Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przeszły trzy budynki przed bazyliką, w których powstaje muzeum i pomieszczenia dla poradni specjalistycznych. Osiem kaplic na Dróżkach Kalwaryjskich poddano pracom konserwatorskim. Działania dotyczyły także organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w których brali udział przedstawiciele społeczności lokalnej oraz przybywający pielgrzymi.
– Imponująca ilość nawiedzających kalwaryjskie sanktuarium świadczy o poszukiwaniu w życiu głębi i stałej potrzebie Boga. Kalwaria Zebrzydowska nadal służy przybywającym w budowaniu wiary i odnajdywaniu pokoju serca – podsumowuje statystyki sanktuaryjne za ubiegły rok o. Bukowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.