Drukuj Powrót do artykułu

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Wejherowie

26.10.2010 , ms, ju. Ⓒ ℗

Sample

Kalwaria Wejherowska odwiedzana przez rzesze pielgrzymów i turystów jest po Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej trzecim najstarszym sanktuarium w Polsce.

JEŻELI CHCESZ PRZECZYTAĆ TAKŻE O INNYCH SANKTUARIACH W POLSCE WEJDŹ DO KATALOGU SANKTUARIA

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Wejherowie

Adres: ul. Reformatów 19, 84–200 Wejherowo, diecezja gdańska; Kontakt: tel.: 58/672 17 55, tel./fax: 58/672 53 40, e-mail: ofm.wejherowo@post.pl, www.sanktuarium.wejherowo.pl; Kustosz Sanktuarium: o. Tyberiusz Wiesław Nitkiewicz OFM.

Charakterystyka

Sanktuarium wejherowskie, fundacji Jakuba Wejhera z II poł. XVII w., to kompleks klasztorny franciszkanów z kościołem i Kalwaria, nazywana Jerozolimą Kaszubską. Kalwarię tworzy 25 kaplic rozlokowanych na wzgórzach wokół miasta. Pod każdą z nich znajduje się garść ziemi z Ziemi Świętej. Cały szlak kalwaryjski liczy ok. 5 km. Kalwaria Wejherowska odwiedzana przez rzesze pielgrzymów i turystów jest po Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej trzecią najstarszą w Polsce.

W kościele klasztornym znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Wejherowskiej, koronowany przez papieża Jana Pawła II (5 czerwca 1999 r.) w Sopocie. Madonna Wejherowska czczona jest w tytule Uzdrowienia Chorych na duszy i ciele. Wejherowo to jedno z najważniejszych miejsce pielgrzymkowych na Kaszubach. Co roku pielgrzymuje do Wejherowa pieszo ponad 70 grup. Ze względu na rolę, jaką odegrało w swojej historii uważane jest za duchową stolicę Kaszub.

Informacje dla pielgrzyma

Dojazd

Trasa: Gdynia – Słupsk: PKP, SKM, PKS.

Nocleg

Sanktuarium na dzień dzisiejszy nie dysponuje miejscami noclegowymi. W budowie jest Dom Pielgrzyma na 60 miejsc. W okresie letnim polecamy harcerską bazę obozową Cedron.

Uroczystości

11 lutego – Archidiecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego;
Wielki Post: w każdy piątek o godz. 16.00 Droga Krzyżowa na Kalwarii, a w Wielki Piątek o 10.00 Misterium Męki Pańskiej i 16.00 Droga Krzyżowa.

Odpusty: Wniebowstąpienie Pańskie (w samą uroczystość), Trójcy Świętej (w samą uroczystość), NMP Uzdrowienia Chorych (I niedziela lipca), Wniebowzięcia NMP (14 – 15 sierpnia), Podwyższenia Krzyża św. (II niedziela września).

Maj – listopad: w każdy II piątek miesiąca o godz. 16.00 Droga Krzyżowa na Kalwarii;
Każdego 11 –go dnia miesiąca: dzień poświęcony Matce Bożej Wejherowskiej.

Program uroczystości może ulegać zmianie.

Szczególnie ważne

Wszelkie informacje można uzyskać w biurze informacji pielgrzymkowo – turystycznej.
Można także zarezerwować przewodnika dla grupy. Zgłoszenia przynajmniej jeden dzień wcześniej.

Dane kontaktowe

Adres: ul. Reformatów 19, 84–200 Wejherowo, diecezja gdańska; Kontakt: tel.: 58/672 17 55, tel./fax: 58/672 53 40, e-mail: ofm.wejherowo@post.pl, http: www.franciszkanie-wejherowo.pl; Kustosz Sanktuarium: O. Tyberiusz Wiesław Nitkiewicz OFM.

JEŻELI CHCESZ PRZECZYTAĆ TAKŻE O INNYCH SANKTUARIACH W POLSCE WEJDŹ DO KATALOGU SANKTUARIA

JEŻELI CHCESZ, ŻEBY W NASZYM SERWISIE POJAWIŁA SIĘ INFORMACJA O SANKTUARIUM, KTÓREGO JESZCZE NIE MA W NASZYM KATALOGU, SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DZIAŁEM MARKETINGU: marketnig@ekai.pl, tel. (+48 22)838 80 62-64

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.