Sanktuarium Trójcy Świętej w Prostyni na Podlasiu otrzyma tytuł bazyliki mniejszej
31 maja 2012 | 13:21 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
W niedzielę Trójcy Świętej, 3 czerwca 2012 roku, sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni zostanie uroczyście ogłoszony Bazyliką Mniejszą. Odbędzie się to podczas Eucharystii, celebrowanej o godz. 12.00 przez metropolitę białostockiego ks. abpa Edwarda Ozorowskiego.
Jest to jedno z najstarszych w Polsce sanktuariów. Jego historia sięga objawień początków XVI wieku, gdy według dokumentów Synodu Diecezjalnego Łuckiego oraz innych źródeł w 1510 roku, św. Anna objawiła się tamtejszej mieszkance Małgorzacie, żonie Błażeja, i poleciła, aby na wzgórzu w Prostyni wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Na dowód prawdziwości objawień, pozostawiła trzy wianki, złączone ze sobą na znak Trójcy Świętej oraz jeden na swoją pamiątkę. Przez ich dotkniecie wiele osób zostało cudownie uzdrowionych, a w 1514 roku zostały one złożone w srebrnej koronie, znajdującej się tam do dzisiaj. Tradycja zaś błogosławienia wiernych, przez nałożenie tej korony, zwana jest „koronacją”. W ciągu wieków w Księdze Cudów opisano też bardzo wiele uzdrowień i innych łask. Czczona jest tam również późnogotycka statua, pochodzącą z kręgu pracowni Wita Stwosza, przedstawiająca Trójcę Świętą w postaci tzw. Tronu Łaski, na którym siedzi Bóg Ojciec, trzymający ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, z widniejącą nad Nim gołębicą, symbolem Ducha Świętego.
Już w 1513 roku na mocy przywileju Stolicy Apostolskiej, pielgrzymujący do Prostyni mogli otrzymywać odpusty związane z tym miejscem.
Sanktuarium to było także bliskie Prymasowi Tysiąclecia, ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, którego rodzice zawarli związek małżeński w Prostyni, zaś bł. Jan Paweł II przekazał do tamtejszego kościoła specjalne osobiste błogosławieństwo i pamiątkowy kielich, otrzymany z okazji 50-lecia swych święceń kapłańskich.
W ubiegłym roku biskup drohiczyński Antoni Dydycz ukoronował uroczycie łaskami słynącą figurę św. Anny i przedstawioną wraz nią figurę Matki Najświętszej.
Obecny, kolejny w historii tego miejsca kościół, proklamowany Bazyliką Mniejszą, powstał w latach 1946 -1954, na podstawie międzywojennego, niezrealizowanego wówczas projektu prof. Bohdana Pniewskiego, Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Starania o nadanie tytułu bazyliki, podejmował już w 1967 roku, za aprobatą ks. kard. Wyszyńskiego, biskup siedlecki Ignacy Świrski. Jednak dopiero na prośbę obecnego biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 10 listopada 2011 roku wydała dekret, zawierający zgodę Benedykta XVI na ogłoszenie kościoła Bazyliką Mniejszą. Dokument podpisał prefekt Kongregacji ks. kard. Antonio Cañizaresa Lloverę.
Jest to trzecia świątynia w diecezji drohiczyńskiej, wyróżniona tym tytułem przez Stolicę Apostolską, po bazylikach w Bielsku Podlaskim i Węgrowie.
Obecnie kustoszem sanktuarium, do którego przybywają liczne pielgrzymki, jest ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, zaś obszerna dokumentacja historyczna tego miejsca, autorstwa ks. dra Pawła Rytela Andrianika, została wydana w formie książkowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.