Drukuj Powrót do artykułu

Skrzyńsko: pomnik w 100. rocznicę odzyskania niepodległości

09 stycznia 2018 | 14:56 | Skrzyńsko / rm / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. skrzynsko.w.interiowo.pl

Pomnik Orła Białego powstanie przy sanktuarium maryjnym w Skrzyńsku koło Przysuchy. Uroczystość odbędzie się we wrześniu z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Będzie to jeden z punktów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mówił o tym starosta przysuski Marian Niemirski podczas spotkania noworocznego samorządowców w Przysusze. – Chcemy, aby w 100 lat po przełomowym czasie dla Polaków, nasz powiat przybrał barwy biało-czerwone. Rozpoczniemy te obchody tej wielkiej rocznicy 8 września 2018 roku, który będzie dniem odsłonięcia pomnika Orła Białego. Ten piękny hołd naszej niepodległości będziemy oddawać w Skrzyńsku, w bezpośrednim sąsiedztwie sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej, w 20. rocznicę koronacji wizerunku maryjnego. Cieszę się, że po wielu trudnościach wreszcie objawi mieszkańcom powiatu swoje dumne oblicze. Ten piękny gest podkreśla 1000-letnie związki państwa polskiego z Kościołem i ma symboliczne miejsce w czasie setnej rocznicy uwolnienia się naszego państwa z niewoli – mówił starosta Niemirski wyrażając nadzieję, że w uroczystości udział weźmie prezydent Polski Andrzej Duda.

Kustosz ks. Andrzej Szewczyk wyraził radość, że pomnik powstanie przy sanktuarium maryjnym. – To będzie godne miejsce, by pomnik Orła Białego był przy Matce Bożej. To będzie taka symbioza wiary, polskości i patriotyzmu. Cieszę się, że odsłonięcie pomnika zbiega się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości i w 20. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej – powiedział ks. Szewczyk.

Skrzyńsko należy do najstarszych w Polsce miejsc kultu maryjnego. Koronacja obrazu maryjnego w 1998 roku była dowodem wdzięczności za obecność Matki Bożej, Jej liczne cuda i łaski jakie otrzymują wierni.

W skrzyńskim sanktuarium maryjnym powstała Polska Droga Krzyżowa. Przy każdej plenerowej stacji zostały umieszczone w formie napisów najważniejsze wydarzenia z dziejów kraju, m.in. chrzest Polski, Zjazd Gnieźnieński czy najazd Tatarów na Polskę.

Początki kultu Matki Bożej w Skrzyńsku wiążą się z postacią Dunina. Jak pisze Jan Długosz – żona księcia Władysława skazała Dunina na karę obcięcia języka i pozbawienia wzroku. Modląc się przed obrazem Maryi, odzyskał on wzrok i mowę. Od tego czasu odnotowano wiele cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Staroskrzyńskiej. W czasie konserwacji obrazu (1991-1992) okazało się, że pod obecnym wizerunkiem znajduje się inny, najprawdopodobniej z XII wieku.

9 września 1998 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp koronował obraz w Skrzyńsku. W 2001 r. został skradziony obraz Matki Bożej. Po kilku dniach odzyskano go, ale już bez koron.

Wersja do druku

Przeczytaj także

09 stycznia 2018 11:18

MEN: Halloween nie mieści się w polskiej tradycji

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.