Drukuj Powrót do artykułu

Sant’Egidio – wielkie dzieło również w Polsce

11 marca 2018 | 07:02 | Sylwia Gawrysiak (Sant’Egidio) | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. santegidio.pl

Wspólnota Sant’Egidio, którą papież Franciszek nazwał “Wspólnotą Trzech P” (od włoskich słów: preghiera – modlitwa, poveri – ubodzy, pace – pokój), obecna jest na wszystkich kontynentach, z ponad 60 tysiącami osób w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Jej dzieło widoczne jest również w Polsce.

W Polsce Wspólnota Sant’Egidio działa w pięciu miastach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Chojnie i Szczecinie. Całoroczna działalność jej członków koncentruje się na pomocy i towarzyszeniu osobom ubogim i bezdomnym. Szczególnym wyrazem solidarności z nimi jest bożonarodzeniowy obiad. W minione Święta do stołu ze wspólnotą Sant’Egidio zasiadło w Polsce ponad tysiąc gości. Podobne obiady odbyły się w ponad 70 krajach i zgromadziły w sumie 240 tysięcy osób.

Wyjątkowo ważnym wydarzeniem ubiegłego roku był dla Wspólnoty Sant’Egidio w Polsce odbywający się we wrześniu w Krakowie i Wieliczce piąty już międzynarodowy kongres “Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”. Na spotkanie przyjechało ponad 500 osób z 7 krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Ukrainy, Rosji, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski.

Świadectwo Rity Prigmore, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych, warsztaty w małych grupach, pielgrzymka do obozu w Auschwitz-Birkenau zakończona odczytaniem Apelu o Pokój – to tylko wybrane punkty spotkania, którego celem była edukacja i aktywizacja młodzieży do budowania społeczeństwa bez nienawiści, rasizmu i przemocy.

Głosem na rzecz pokoju i solidarności był też odbywający się w dniach 1-8 października 2018 roku Tydzień modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei”. Liturgie, w czasie których wymieniane były imiona i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach zginęły podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną, odbyły się w 15 miastach Polski.

Wspólnota już po raz czwarty przygotowała też w Warszawie Ekumeniczną Liturgię Męczenników “Wierni łagodnej sile miłości”, w czasie której wspominano imiona chrześcijan różnych wyznań, którzy w ostatnich latach oddali swoje życie za wiarę. Nabożeństwo było czasem wpatrywania się w ich świadectwo, a także modlitwy za wszystkich prześladowanych i prześladujących. W liturgii, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, udział wzięli przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich z dyrektorem Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorzem Giemzą na czele.

Z myślą o ubogich Wspólnota w czerwcu 2017 roku otworzyła w Warszawie Szafę Przyjaciół. Pod tą nazwą kryje się magazyn z ubraniami dla potrzebujących, który działa w parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka 4a.

Co tydzień osoby ubogie i bezdomne mogą się w nim zaopatrzyć w ubrania, które ofiarowują im mieszkańcy stolicy. W kościele na Tamce odbyły się też pierwsze otwarte dla wszystkich chętnych „Rekolekcje z ubogimi”, a od stycznia tego roku Wspólnota Sant’Egidio zaprasza tam do wspólnej modlitwy na comiesięcznych Mszach Świętych.

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 marca 2018 07:18

Papież spowiadał w bazylice św. Piotra

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.