Sarnowa Góra: modlitwa i pamięć o bohaterach wojny polsko-bolszewickiej 1920
17 sierpnia 2024 | 17:17 | eg | Sarnowa Góra Ⓒ Ⓟ
W Sarnowej Górze w diecezji płockiej modlono się w intencji bohaterów krwawej, ale zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Była Mszy św. polowa, apel poległych i refleksja nad tym, jak ważne dla Europy było i jest to, że 104 lata temu Polska obroniła się przed sowieckim najeźdźcą.
Mszy św. polowej, z udziałem licznie zgromadzonych gości i mieszkańców, przewodniczył ks. kan. Krzysztof Jaroszewski, proboszcz parafii Sońsk koło Ciechanowa, a koncelebrował ją ks. Janusz A. Paczkowski z parafii Ciemniewko.
Ks. Jaroszewski w kazaniu zaakcentował, że bitwa na polach Sarnowej Góry była składowym elementem Bitwy Warszawskiej na północnym odcinku frontu. Przez cztery dni oddziały polskie i bolszewickie atakowały swoje pozycje na przemian: – Ta rocznica przypomina o odwadze, poświęceniu, cenie przelanej krwi, znaczeniu pokoju, poczucia bezpieczeństwa i odpowiedzialności za losy państwa – zaznaczył duchowny.
Przywołał słowa papieża Jana Pawła II do Wojska Polskiego w 1991 r.: „Historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, nie prowadzili na ogół wojen zaborczych, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości”.
Duchowny modlił się, aby Bóg błogosławił Polsce, by jej mieszkańcy żyli „w pokoju, bezpiecznie i bez lęku o swoje życie, umacniali więzi braterstwa i współpracy z innymi narodami” oraz by Bóg okazał miłosierdzie tym, „którzy w obronie ojczyzny, dobra, prawdy i pokoju nie wahali się złożyć największej ofiary to jest swojej krwi i życia”. Prosił też, by kodeksem postępowania rodaków była Ewangelia, która mówi o miłości nieprzyjaciół.
W Sarnowej Górze odbył się też apel poległych, po którym złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów z 1920 roku. Uroczystości asystowała kompania honorowa wraz pocztem sztandarowym 2. Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza, której żołnierze oddali salwy na cześć bohaterów. Wartę honorową przy pomniku pełniły też zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej w Sońsku.
W czasie uroczystości rys historyczny bitwy pod Sarnową Górą przedstawiła Katarzyna Ptasiewicz, sekretarz gminy Sońsk. Jarosław Muchowski, wójt gminy Sońsk życzył obecnym, aby „nigdy nie wątpili, że wspólnie razem, bez względu na różnego rodzaju poglądy polityczne, światopoglądy, są jednym, silnym narodem” oraz że „Ojczyzna będzie niepodległa tylko wtedy, jeśli wszyscy będą o nią wspólnie dbać”.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, rządu, parlamentu, samorządów.
Rocznicową uroczystość zorganizowali: Urząd Gminy Sońsk, Gminny Ośrodek Kultury w Gołotczyźnie, 2. Ośrodek Radioelektroniczny z Przasnysza, przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w Sarnowej Górze.
***
Bitwa pod Sarnową Górą koło Ciechanowa przeszła do historii jako jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Polscy żołnierze z 42. i 145. pułków piechoty, z 18. Dywizji Piechoty, z czterech baterii z 18. Pułku Artylerii Polowej oraz 8. Brygady Jazdy na polach Sarnowej Góry, w dniach 16-20 sierpnia, skutecznie oparli się nacierającej Armii Czerwonej. Bitwa była prowadzona przez Grupę Operacyjną generała Franciszka Krajkowskiego.
Walki spowodowały śmierć ponad 800 żołnierzy po stronie polskiej, straty po stronie rosyjskiej nie są znane. Po 1990 r. bitwa pod Sarnową Górą została upamiętniona na jednej z tablic znajdujących się na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie wpisem o treści: „Sarnowa Góra pod Ciechanowem 16-20 VIII 1920 r.”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.