ŚDM: o miłosierdziu na co dzień w Akademii Miłosierdzia
28 lipca 2016 | 10:09 | luk Ⓒ Ⓟ
W środę wieczorem w Akademii Miłosierdzia Centrum Powołaniowego ŚDM odbyło się spotkanie „Miłosierdzie ma kształt chleba”. Prowadzące je albertynki mówiły przybyłym młodym o tym, jak uczyć się miłosierdzia na co dzień od br. Alberta.
Jak podkreśliła prowadząca spotkania s. Teresa Pawlak często ludzie nie wiedzą o co chodzi tak naprawdę w miłosierdziu. „Chleb i miłosierdzie to są rzeczy, które są bardzo ściśle związane z bratem Albertem. A jak albertynki mają mówić o miłosierdziu to tylko w kontekście tego świętego. Chcemy tym młodym pokazać, że miłosierdzie musi mieć konkretny kształt i konkretną formę” – powiedziała.
W temacie, który poruszyły zawarte były dwie myśli – że każdy człowiek jest głodny i żeby głód zaspokoić trzeba umieć go nazwać. „Brat Albert podprowadza nas pod taką prawdę, że Bóg nam pokazał co to znaczy być chlebem – że sam stał się chlebem, by zaspokoić nasze głody. A miłosierdzie jest właśnie przestrzenią, w której spotykamy się z człowiekiem, który jest jakoś głodny” – wyjaśniła.
Albertynka opowiadała młodym o tym, że oczekiwania człowieka są często odmienne od tego, jakie rzeczywiście są jego głody. Dodała, że odkrycie wnętrza człowieka wymaga wejścia z nim w głębszą relację.
Wskazała, że pomocą w praktycznym okazywaniu miłosierdzia olbrzymią pomocą jest katalog uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Zaznaczyła, że jednym z najważniejszych jest „nagich przyodziać”, który rozumiany głębiej oznacza wyrażanie miłosierdzia przez tworzenie przestrzeni, w której drugi człowiek czuje się rozumiany i akceptowany w każdej sytuacji życia, w jakiej się znajduje.
„Moim marzeniem jest, aby każdy młody człowiek, który dziś usłyszał ten wykład miał pewność, że Bóg jest, że jest dobry i ma serce, które kocha i uczy nas miłosierdzia” – podsumowała s. Teresa.
Centrum Powołaniowe ŚDM to miejsce, gdzie swoją działalność prezentują różne organizacje katolickie. Dodatkowo prowadzone są w nim cztery Akademie: Boga, Rodziny, Pracy i Miłosierdzia, w których uczestnicy wymieniają się swoimi doświadczeniami i mogą posłuchać ludzi, którzy w życiu zajmują się tym, do czego zostali powołani i robią to z pasją.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.