Drukuj Powrót do artykułu

ŚDM, rodzina, uchodźcy, związki niesakramentalne – zakończyło się 373. zebrania KEP

08 czerwca 2016 | 17:33 | mp, am, aw, lk, mip, tk / br Ⓒ Ⓟ

Światowe Dni Młodzieży, uchodźcy, duszpasterstwo rodzin oraz związków niesakramentalnych – to główne tematy 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie 7 i 8 czerwca. Biskupi omówili też m.in. sprawy duszpasterstwa emigracji i planowanej na październik br. Pielgrzymki Narodowej do Rzymu w ramach jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Biskupi zajęli się również tematem pomocy uchodźcom.

Przygotowania do ŚDM

O przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 mówił koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus. Zaznaczył, że są one w ostatniej fazie. – Na Błoniach, gdzie odbędą się: Msza inauguracyjna, powitanie Ojca Świętego i Droga Krzyżowa, ołtarz już powstaje, a w najbliższych dniach prace rozpoczną się na Campus Misericordiae, gdzie uczestnicy wezmą udział w całonocnym czuwaniu i Mszy posłania – powiedział bp Muskus.

Wskazał też, że w miejscach celebracji trwają prace nad montowaniem instalacji światłowodowych. – Również podpisywane są ostatnie umowy z dostawcami produktów, telebimów, jesteśmy już na etapie podpisywania porozumień – zapowiedział krakowski biskup pomocniczy.

Zaprosił również biskupów do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Zaznaczył, że zainteresowanie biskupów udziałem w ŚDM jest duże. Dotąd zarejestrowało się blisko 900 hierarchów z całego świata, w tym 108 z Polski.

W dyskusji biskupi wyrazili troskę i zainteresowanie rejestracją polskiej młodzieży, gdyż dotąd zarejestrowało się ok. 170 tys. młodych z Polski. W sumie zarejestrowało się już ok. 570 tys. młodych ze 185 krajów świata. Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego SDM dodał, że organizatorzy szacują, że na uroczystość finalną na Campus Misericodiae 30 i 31 lipca przybędzie od 1,5 do 1,8 mln młodych, a w poprzedzających je wydarzeniach centralnych na Błoniach, trwających od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca weźmie udział od 500 do 800 tys. pielgrzymów.

Bp Wiesław Lechowicz opowiedział biskupom m.in. o Kongresie Młodzieży Polonijnej, który w dniach 17-20 lipca odbędzie się w Warszawie, jako jedna z imprez poprzedzających ŚDM.

Episkopat zaapeluje przed ŚDM o trzeźwość młodzieży

W tym roku tradycyjny apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień, miesiąc trzeźwości, będzie dotyczył młodzieży – m.in. z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie mu towarzyszyć hasło: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić”.

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przypomniał, że ilość spożywanego przez Polaków alkoholu jest wciąż niepokojąca. Przypomniał, że w Polsce jest około miliona osób uzależnionych od alkoholu, ponad 3 mln pije ryzykownie i szkodliwie. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje ponad 1,5 mln dzieci. Sprzedaż wyrobów alkoholowych oferuje czterokrotnie więcej punktu handlowych niż wynika to z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (powinno być nie więcej niż 1 punkt na 1000 mieszkańców, jest 1 na 250).

Plany duszpasterstwa rodzin

Przedstawiciele Rady ds. Rodziny, której przewodniczy bp Jan Wątroba, przedstawili plan tego duszpasterstwa w świetle adhortacji „Amoris Laetitia”. Ponadto – jak zaznaczył bp Wątroba – na prośbę sekretariatu generalnego Synodu Biskupów, Rada ds. Rodziny w ciągu 2-3 miesięcy opracuje sprawozdanie na temat recepcji tekstu adhortacji „Amoris laetitia” w Polsce.

Opracowanie to będzie oparte na doświadczeniach duszpasterzy rodzin i związków niesakramentalnych. „Pokaże w jaki sposób księża realizują zawarty w adhortacji apel o towarzyszenie także tym osobom, które po rozwodzie weszły w nowe związki. Jak im pomagają w duszpasterskim rozeznawaniu, towarzyszeniu i włączani tych osób, by czuły się aktywnymi członkami Kościoła” – mówi bp Wątroba.

W rozmowie z KAI przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny przyznawał, że z uwagi na rosnąca skalę zjawiska, w każdej diecezji powinien być przynajmniej jeden, a najlepiej kilku duszpasterzy związków niesakramentalnych. „Należy to zrobić czym prędzej” – dodał.

Zdaniem bp. Wątroby należy też maksymalnie usunąć bariery, które do tej pory blokowały osobom żyjącym w takich związkach aktywny udział w życiu liturgicznym czy parafialnym. Wskazał, że zgodnie ze wskazaniami synodu, nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby rozwiedzione, zobowiązane do katolickiego wychowania dzieci własnych, nie mogły angażować się w proces edukacyjny innych dzieci. Warunek jest tylko jeden: unikanie zgorszenia.

Hierarcha wskazywał, że nie zmieniając nic w doktrynie Kościoła trzeba „towarzyszyć tym osobom i w miarę możliwości uświadamiać im ich stan, ale też możliwości większego, niż dotąd uczestnictwa w życiu Kościoła”.

Bp Wątroba zapowiedział także wydanie specjalnego poradnika dotyczącego osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Przygotuje je niewielki zespół, w którego skład, oprócz duszpasterzy takich związków, weszli eksperci z dziedziny teologii pastoralnej.

Abp Skworc o pracy Komisji Duszpasterskiej KEP

Problemów duszpasterskich jest bardzo dużo, ważne jest ustalenie priorytetów. Dobrze, żeby inicjatywy duszpasterskie współbrzmiały z inicjatywami obywatelskimi – powiedział KAI nowy przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa abp Skworc objął w marcu br. Zastąpił abp. Stanisława Gądeckiego. – Jako nowy przewodniczący mogłem dobrać sobie nowych współpracowników: zarówno członków, jak i konsultorów Komisji – powiedział. Dodał, że położył nacisk na to, aby uzupełnić to grono osobami świeckimi.

Jego zdaniem, byłoby dobrze, gdyby wypracowywane podczas kierowanych przez niego prac Komisji inicjatywy duszpasterskie współbrzmiały z inicjatywami obywatelskimi. „Wydaje się, że tu można nasze siły połączyć i osiągać cele” – zaznaczył.

Poparcie dla ograniczenia handlu w niedzielę

Biskupi poparli inicjatywę NSZZ „Solidarność”, zmierzającą do ograniczenia handlu w niedzielę – powiedział abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że polscy hierarchowie zachęcają wiernych, stowarzyszenia i ruchy, a także ludzi dobrej woli, do zbierania podpisów pod projektem ustawy, która przywróci niedzieli jej świąteczny charakter.

Zdaniem przewodniczącego KEP społeczeństwo, które nie może odpoczywać i nie ma czasu, żeby poświęcić się rodzinie, niszczy najpierw rodzinę, a potem same podstawy społeczeństwa. – Dlatego wzorem państw europejskich potrzebny jest głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próbę podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli. Bez względu na przynależność religijną, każdemu należy się odpoczynek – powiedział.

W Sejmie zarejestrowany został komitet, który będzie zbierać głosy poparcia pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającym prawo handlu w niedzielę.

Biskupi za zorganizowaniem w Polsce korytarzy humanitarnych dla uchodźców

Zdaniem biskupów, trzeba wzmocnić działania pomocy najbardziej poszkodowanym, a najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. korytarza humanitarnego. Polega on na przewożeniu niewielkich grup uchodźców, którzy – po rozpoznaniu ich sytuacji przez Caritas i po kontroli odpowiednich, polskich służb – dzięki specjalnym wizom – przylecą samolotem, unikając tym samym narażania życia w czasie przeprawy przez morze.

Idea korytarzy humanitarnych z powodzeniem praktykowana jest we Włoszech, przy współpracy Kościoła katolickiego ze wspólnotami ewangelickimi. Taka pomoc objęłaby te osoby, które wyrażą chęć pobytu w Polsce. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ, jak zaznaczył bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigrantów, zdecydowana większość uchodźców chce dotrzeć do krajów Europy zachodniej.

Kolejną rozważaną przez biskupów formą pomocy jest objęcie przez polskie rodziny, parafie i organizacje swoistego patronatu nad rodzinami w krajach ogarniętych wojną. „Chcemy przedstawić tę propozycję oddziałom Caritas Libanu, Jordanii, Syrii i Iraku, prosząc o kontakt z najbardziej potrzebującymi rodzinami w tych krajach” – mówił bp Zadarko.

Trzecia propozycja pomocy skierowana jest do tych, którzy zmuszeni do opuszczenia swych domostw, wynajmują mieszkania w krajach sąsiednich, a przebywają w drastycznie złych warunkach. Przeciętny miesięczny koszt wynajęcia takiego pomieszczenia przez syryjską rodzinę po ucieczce do Libii czy Jordanii wynosi około tysiąc dolarów. Specjalny program ma przynajmniej częściowo ulżyć tym rodzinom.

Bp Zadarko przypomniał, że uchodźcy już w Polsce są, bowiem tylko w ub. roku Urząd ds. Cudzoziemców nadał status uchodźcy 348 osobom, w tym 203 z Syrii, przy czym jest to zaledwie 10 proc. wszystkich wniosków w tej sprawie.

Wiceszef MSWiA o kryzysie migracyjnym

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jakub Skiba zapoznał biskupów z przyczynami kryzysu migracyjnego w Europie. W oparciu o rządowe analizy tłumaczył, jakie są ogólnoeuropejskie i polskie propozycje rozwiązań tego problemu.

”Wszystko na to wskazuje, że ta ogromna fala uchodźców była spowodowana koncepcją polityki zastosowanej przez największe kraje Unii Europejskiej. Rezultaty tej polityki są negatywne, ponieważ w pewnym momencie sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli” – powiedział KAI wiceminister Skiba.

Wyjaśnił, że równowaga w tym zakresie jest wprawdzie obecnie przywracana, ale polega głównie na skutecznej obronie granic przez poszczególne państwa. – Podstawowy problem polega na tym, że Europa – choćby nie wiem jak szczodra i humanitarna – nie jest w stanie przyjąć dziesiątek milionów osób, które z przyczyn ekonomicznych chcą się tu dostać.

„Z całą pewnością nie tędy droga. Europa powinna się angażować w różne formy pomocy, stymulowania gospodarki, programów społecznych. Nie chodzi o to, by ściągnąć tych ludzi tutaj, ale o to, aby umożliwić im w przyszłości godne życie” – podkreślił sekretarz stanu w MSWiA.

Stwierdził, że polski rząd jest w trudnej sytuacji. – Rząd stara się definiować interes Polski. Nie chodzi o zamknięcie się na uchodźców, ale o to, aby skutecznie im pomóc. Bezwzględnie uważamy, że najskuteczniejsza i dająca największe szanse dla tamtych regionów jest pomoc na miejscu – powiedział KAI wiceminister Skiba.

Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił ogromną rolę kościelnych organizacji charytatywnych i pomocowych, które od wielu lat konsekwentnie realizują wiele programów wsparcia dla ludności m.in. na Bliskim Wschodzie.

W październiku Pielgrzymka Narodowa Polaków

W październiku odbędzie się dziękczynna Pielgrzymka Narodowa Polaków do Rzymu. Organizowana jest przez Konferencję Episkopatu Polski w dniach 20-23 października. Będzie to potrójne dziękczynienie za Rok Miłosierdzia, wizytę Ojca Świętego Franciszka, złożoną w ramach Światowego Dnia Młodzieży oraz za 1050. rocznicę Chrztu Polski – wyjaśnił ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego KEP.

Począwszy od 20 października w kolejnych dniach w rzymskich bazylikach będą odprawiane Msze św. – 20 października w bazylice Santa Maria Maggiore; 21 w bazylice św. Jana na Lateranie; 22 w bazylice św. Pawła za Murami i 23 w bazylice św. Piotra. 22 października pielgrzymi zostaną przyjęci na specjalnej audiencji przez Ojca Świętego, a w ostatnim dniu uczestniczyć będą w modlitwie „Anioł Pański”.

Salezjanin kandydatem na szefa redakcji katolickiej w TVP

Biskupi wybrali kandydata na redaktora kierującego Redakcją Programów Katolickich TVP. Jest nim ks. Maciej Makuła. 38-letni salezjanin, były duszpasterz akademicki, filmowiec i opiekun wolontariatu misyjnego. Ks. Makuła – w rozmowie z KAI – przyznał, że szczególnie bliska jest mu tematyka misyjna. Przez ostatnie sześć lat realizował w różnych krajach świata materiały do filmów i reportaży o tej tematyce.

Zakonnik ma też doświadczenie w pracy z młodzieżą. Od 2010 roku działał w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, zajmując się multimediami i wolontariatem misyjnym. Aktualnie jest dyrektorem tego Ośrodka i przełożonym wspólnoty.

Muzea diecezjalne mogą zyskać status stowarzyszenia

Propozycję, by muzea diecezjalne i inne kościelne placówki tego typu weszły do jednego ogólnopolskiego stowarzyszenia zaprezentował KEP bp Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Wstępem do powołania stowarzyszenia muzeów diecezjalnych jest stworzenie dla niego odpowiedniego statutu. Zajmie się tym nowy przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, bp Michał Janocha.

Dialog z Kościołem polsko-katolickim

Podczas zebrania plenarnego podjęta też została sprawa ekumenicznego dialogu Kościoła katolickiego z Kościołem polsko-katolickim. Dotychczasową sytuację w porozumieniu pomiędzy Kościołami przedstawił hierarchom członek Rady ds. Ekumenizmu bp Jacek Jezierski.

Biskup elbląski w rozmowie z KAI zwrócił uwagę, że dziś jesteśmy na innym, niż 19 lat temu, etapie wzajemnych relacji. – Od niechęci do szacunku, od wzajemnej agresji do spokojnego oceniania sytuacji, od nieporozumień do powolnego procesu szukania zgody w kwestiach praktycznych – wymienił. Wskazał, że oba Kościoły dalej szukają drogi do jeszcze większego zbliżenia i braterskiej współpracy, czego przykładem są wspólne lokalne inicjatywy duszpasterskie. Przypomniał jednak, że kwestie dotyczące wiary, a dokładnie uznania dogmatów o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu Maryi, muszą być rozstrzygnięte bezpośrednio ze Stolicą Apostolską.

Podziękowanie Nuncjuszowi Apostolskiemu

Wdzięczność za współpracę w czasie posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce wyraził biskupom abp Celestino Migliore podczas Mszy św. z udziałem Episkopatu w parafii Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Warszawie 7 czerwca. Nuncjuszowi podziękował natomiast w imieniu Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki.

– Nuncjusz musi bez przerwy poszerzać swoje serce – mówił, dziękując w imieniu Konferencji Episkopatu Polski za 9-letnią posługę w Polsce. Wskazywał, że zadanie bycia nuncjuszem to jest „delikatne i domagające się dużej roztropności, rozwagi, bystrości widzenia całej sytuacji”, ale też i „tej mądrości serca, która potrafi widzieć bardziej aniżeli to, co jest tylko zewnętrzne”.

Wybory do gremiów KEP

Przewodniczącymi różnorodnych gremiów KEP zostali:

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – bp Adam Bałabuch

Komisji ds. Duchowieństwa – Abp Wojciech Polak

Rady Prawnej – bp Ryszard Kasyna

Rady ds. Społecznych – abp Józef Kupny

Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego– bp Michał Janocha

Rady ds. Dialogu Religijnego – bp Rafał Markowski

Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem – bp Rafał Markowski

Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi – bp Henryk Ciereszko

Rady ds. Ekumenizmu – bp Krzysztof Nitkiewicz

Bilateralnego Zespołu katolicko-prawosławnego – bp Marian Rojek

Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec – bp Jan Kopiec

Członkami różnorodnych gremiów KEP zostali:

Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy – bp Henryk Ciereszko

Rady ds. Apostolstwa Świeckich – pani Urszula Furtak, ks. Sławomir Augustynowicz,

ks. Zbigniew Kucharski

Delegatami KEP zostali:

Ds. Duszpasterstwa Kobiet – bp Wiesław Szlachetka

Ds. Duszpasterstwa Rolników – bp Edward Białogłowski

Ds. Duszpasterstwa Sportowców – bp Marian Florczyk

Duszpasterzami Krajowymi zostali:

Ochotniczych Hufców Pracy – ks. Jarosław Sroka

Apostolstwa Chorych – ks. Wojciech Bartoszek

Przewodniczącym Rady Szkół Katolickich – ks. Zenon Latawiec

Asystentem Kościelnym Stowarzyszenia Katolickiego Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” – o. Marek Grzelczak OP

Nowymi członkami Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji zostali:

Antoni Tompolski, ks. Alojzij Oberstar, Piotr Sowa i s. Radosława Podgórska FSK

Członkiem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: abp Wojciech Polak

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.