ŚDM w Lizbonie – ponad 600 imprez Festiwalu Młodych
05 sierpnia 2023 | 11:51 | pb (KAI Lizbona) | Lizbona Ⓒ Ⓟ
Ponad 600 wydarzeń kulturalnych, religijnych i sportowych oferuje Festiwalu Młodych, jaki tradycyjnie stanowi integralną część Światowych Dni Młodzieży. Jest wśród nich 80 wydarzeń religijnych, 6 tanecznych, 290 muzycznych, 38 konferencji, 17 wystaw, 27 pokazów filmowych, 7 sztuk teatralnych, 2 wydarzenia sportowe, możliwość zwiedzenia 35 muzeów itd. W ramach festiwalu odbywa się również cykl imprez pod nazwą Polska Lizbona, przygotowany przez polskie Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.
Cláudia Lourenço, odpowiedzialna w komitecie organizacyjnym ŚDM w Lizbonie za koordynację Festiwalu Młodych, powiedziała na dzisiejszej konferencji prasowej, że w zaproponowanych imprezach wzięło już udział ponad 300 tys. osób. Jej zdaniem fakt ten jest dowodem na to, że „młodzi ludzie przybyli nie tylko po to, by być z papieżem, ale aby modlić się z grupami i zgromadzeniami zakonnymi z całego świata, oglądać filmy na wysokim poziomie i słuchać konferencji o najróżniejszej tematyce, także pozareligijnej, interesującej młodych ludzi”.
Podkreśliła, że tylko na koncertach na lizbońskim placu Terreiro do Paço zgromadziło się do tej pory ponad 40 tys. osób. Zwróciła uwagę, że wydarzenia sportowe – mecze siatkówki plażowej i piłki nożnej – zakończyły się modlitwą na środku boiska. Z kolei przygotowane wystawy zwiedziło już ponad pięć tysięcy osób. Tematyka tych ekspozycji jest szeroka: od ekologii (w nawiązaniu do encykliki „Laudato si’” papieża Franciszka) po życie niektórych patronów ŚDM w Lizbonie.
Również sztuki teatralne inspirowane są życiem wielkich postaci Kościoła, takich jak święci: Antoni, Franciszek z Asyżu, Teresa od Dzieciątka Jezus, Joana d’Arc i Jan Bosko. Podobnie jak na ŚDM w Panamie w 2019 roku, także w Lizbonie obecna jest pielgrzymująca figura Matki Bożej Fatimskiej.
Na placu Martima Moniza zorganizowano Park Chrystonautów – pierwsze światowe spotkanie ewangelizatorów i misjonarzy cyfrowych z całego świata. W słynnym muzeum Fundacji Gulbenkiana odbył się koncert „Mozart On”, którego publicznością byli młodzi więźniowie z zakładu karnego w Leirii.
Portugalski Uniwersytet Katolicki, Fundacja Champalimaud i Centrum Kultury Belém (CBB) przygotowały 38 konferencji, których tematyka dotyczyła powołania, misji, wyzwań stojących przed dzisiejszym społeczeństwem itd. Nie zabrakło debaty na temat „Ekonomii Franciszka”, by zastanowić się „jak młodzi katolicy mogą wyrażać wiarę w życiu zawodowym: w edukacji, służbie zdrowia, gospodarce”. Były świadectwa osób znających osobiście „młodych świętych” naszych czasów, błogosławionych: Karola Acutisa (1991-2006) i Klary Badano (1971-1990), a także sługi Bożego Guido Schäffera (1974-2009), brazylijskiego surfera, lekarza i seminarzysty.
Celem Festiwalu Młodych jest umożliwienie uczestnikom ŚDM przeżycia „doświadczenia radości, młodości, powszechności i wiary, ukazując, że Kościół katolicki jest żywy i młody, potrafiący posługiwać się językiem i formami wyrazu artystycznego naszych czasów, nie naruszając przy tym przesłania, które chce przekazywać”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.