Drukuj Powrót do artykułu

Sejm uczcił 100. rocznicę powstania KUL

07 grudnia 2018 | 11:01 | dab / pz | Lublin Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. P. Tracz / KPRM

Podczas wieczornego głosowania Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę o uczczeniu 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą” – czytamy w uchwale.

W uchwale przypomniano, że KUL jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce, a w ciągu swojej trwającej wiek obecności był i jest centrum myśli katolickiej, jednocześnie przyczyniając się do kształtowania polskiej nauki i kultury. Podkreślono też jego niezależność w czasach komunistycznych. – W czasach PRL-u KUL był oazą wolności, będąc jedynym katolickim, prywatnym uniwersytetem od Łaby do Władywostoku – napisali posłowie.

Jak zauważono, kościelna uczelnia wciąż jest jednym z wiodących ośrodków kształcących w dziedzinie teologii, filozofii, nauk humanistycznych czy społecznych, ale też kierunków ścisłych. – Dziś KUL to uczelnia otwarta na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesności. Doceniając dotychczasowe osiągnięcia Uniwersytetu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej będzie wspierał Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w dalszej realizacji jego misji służenia rozwojowi duchowemu i intelektualnemu narodu polskiego – czytamy w uchwale.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła ll jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 8 grudnia 1918 r. Dewizą Uczelni stało się hasło “Deo et Patriae” – “Bogu i Ojczyźnie”.

Dotychczas w ramach jubileuszu uniwersytetu odbyło się szereg wydarzeń kościelnych, społecznych i kulturalnych. Najważniejszym z nich było 377. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski, które odbyło się w murach uczelni, 13 i 14 października 2017 r. Ponadto w dniach 8-9 czerwca 2018 r. odbył się Światowy Zjazd Absolwentów KUL.

W sobotę, 8 grudnia odbędą się obchody 100. rocznicy powstania. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. w Kościele Akademickim KUL, następnie w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu KUL. W sposób szczególny dzień ten będzie poświęcony pamięci założyciela i pierwszego rektora uczelni – o godz. 13.00 na Skwerze abp. Józefa Życińskiego odsłonięty zostanie pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.