Sejm uczcił pamięć o Marcu 1968
07 marca 2018 | 07:00 | Warszawa / lk, jż / mz Ⓒ Ⓟ
Sejm na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu uczcił pamięć o Marcu 1968 roku. W przyjętej uchwale posłowie wyrazili szacunek dla wszystkich walczących o wolność i demokrację oraz potępili komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań.
„Sejm RP wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi” – brzmi uchwała upamiętniająca 50. rocznicę Marca 1968.
Iskrą, która wywołała wydarzenia marcowe 1968 r., była decyzja władz komunistycznych o zdjęciu z desek Teatru Narodowego „Dziadów” Adama Mickiewicza, gdyż to przedstawienie było odbierane przez widownię przez pryzmat współczesności, czyli dominacji Związku Sowieckiego nad Polską.
Sprzeciw wobec cenzorskich posunięć władz oraz kłamliwej propagandy wyrazili przede wszystkim młodzi Polacy, głównie – ale nie tylko – studenci, z wielkich ośrodków akademickich, jak i z mniejszych miast Polski powiatowej.
Czytaj także: Kościół wobec wydarzeń Marca’68
Protest przedstawicieli młodego pokolenia rozlał się po całej Polsce, a jej symbolem był wiec zorganizowany 8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego – w obronie studentów wyrzuconych z uczelni. Wiec na UW został brutalnie spacyfikowany przez oddziały milicji i ORMO.
Protest młodzieży akademickiej, zbiegł się z czystkami w aparacie partii i administracji. A dokonywane były one od 1967 r. przez grupę polskich komunistów przeciwko osobom pochodzenia żydowskiego.
W wyniku nagonki antyżydowskiej, dla której wygodnym pretekstem stało się opowiedzenie się ZSRR po stronie arabskiej w wojnie z Izraelem, władze wyrzuciły z kraju w ciągu kolejnych lat blisko 20 tys. Polaków pochodzenia żydowskiego, w tym – wbrew propagandzie – nie tylko zbrodniarzy komunistycznych z lat stalinowskich, ale całe ich rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.