Sejmik Województwa Małopolskiego uroczyście przyjął deklarację o ogłoszeniu św. Jana Pawła II patronem Małopolski
27 października 2020 | 14:30 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek odbyła się zdalna XXVI Sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. W jej trakcie sejmik uroczyście przyjął deklarację w związku z ogłoszeniem św. Jana Pawła II patronem województwa małopolskiego.
Informację o tym, że watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów specjalnym dekretem potwierdziła, że św. Jan Paweł II jest patronem przed Bogiem województwa małopolskiego, podano do publicznej wiadomości 22 października, podczas uroczystości związanych z 42. rocznicą rozpoczęcia pontyfikatu przez św. Jana Pawła II w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
W poniedziałek z tej okazji Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął deklarację, w której treści podkreślono wdzięczność za zatwierdzenie dla Małopolski tak wyjątkowego patrona. „Patron to opiekun, osoba, której dokonania społeczność gotowa jest uznać za bliskie sobie, a jego postać łączy ludzi wokół wspólnych, budujących tożsamość, wartości” – wyjaśniono.
Członkowie sejmiku wskazali, że decyzja Stolicy Apostolskiej to potwierdzenie silnych związków, jakie do końca życia łączyły Świętego Jana Pawła II z ziemią Jego urodzenia. „Z jej tradycją i kulturą, w których się wychował; bogactwem i różnorodnością przyrody, która zawsze była dla Niego świadectwem Bożej miłości ku ludziom; a przede wszystkim z jej mieszkańcami wywodzącymi się z różnych stanów, tradycji i religii, wśród których kształtował się Jego szacunek dla każdego człowieka” – wymieniono.
„Decyzja ta niesie też dla nas nadzieję, że Jego życie, działalność publiczna i nauczanie – zarówno dotyczące spraw społecznych, jak również podkreślające nienaruszalność godności każdego człowieka – mogą także dzisiaj, w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, łączyć Małopolan – zarówno wierzących w Boga, dającego początek wszelkim wartościom, jak i niewierzących, którzy uniwersalne wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i miłości wywodzą z innych źródeł” – brzmi kolejny fragment deklaracji.
Radni województwa małopolskiego zadeklarowali, że przyjmują na siebie to szczególne zobowiązanie związane z zatwierdzeniem św. Jana Pawła II na patrona i wskazali, że wierzą, że decyzja Stolicy Apostolskiej przyniesie jego ziemi rodzinnej i wszystkim mieszkańcom Małopolski jak najlepsze owoce.
„Chcemy, żeby stała się ona zachętą do jeszcze większej troski o materialne, a zwłaszcza niematerialne świadectwo oraz wspomnienie życia, pracy i duchowości Naszego Największego Rodaka. Niechaj będzie to dla nas silny impuls przypominający, że jesteśmy – jako mieszkańcy Jego rodzinnej ziemi – zobligowani do szczególnej troski o dziedzictwo, które nam pozostawił” – zaapelowali.
Dopowiedziano przy tym, że encykliki, słowa homilii i listów kierowanych do różnorodnych środowisk, nie tylko należących do Kościoła katolickiego, pozostają trwałym i wciąż aktualnym przesłaniem papieża Polaka dla wszystkich pokoleń.
„Nazywany „Świadkiem Nadziei”, był i pozostał autorytetem, wzorem do naśladowania, jako człowiek bezgranicznie oddany ludziom, autentycznie zatroskany o ich los. Był orędownikiem porozumienia i to zarówno wówczas, gdy podejmował ekumeniczny dialog międzyreligijny, występując jako następca świętego Piotra, jak i wtedy, kiedy inicjował i włączał się w światową debatę o fundamentalnych zagadnieniach, z którymi zmaga się współczesny świat i współczesny człowiek: nierówności społeczne, ubóstwo, kryzys rodziny, godność ludzkiej pracy, przemiany kulturowe” – można przeczytać dalej w deklaracji.
Na zakończenie wyrażono nadzieję, że ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem Małopolski stanie się wydarzeniem o silnej symbolicznej wymowie dla wszystkich Małopolan. „Niezależnie od poglądów, wyznania, tradycji, do których się odwołujemy, tego, czy jesteśmy ludźmi wierzącymi, czy niewierzącymi – momentem jedności, zachętą do odnalezienia w nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II tych wartości, które są nam wszystkim bliskie i łączą nas, czyniąc z nas prawdziwą wspólnotę” – podsumowano.
Jak poinformowano na stronie www.malopolska.pl, głos zabrał również marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. „My Małopolanie jesteśmy dumni, że to właśnie w Małopolsce przyszedł na świat, wzrastał, kształtował się i działał późniejszy papież Jan Paweł II. Z drugiej jednak strony, bez wątpienia, mamy wobec naszego największego rodaka szczególne zobowiązanie, którym jest troska o to, aby przekaz jego nauk nie pozostał nigdy jedynie wzruszającym wspomnieniem, ale wciąż nieustannie, pozytywnie i w żywy sposób oddziaływał na nasze życie” – powiedział.
Podziękował on radnym, że 31 maja w 2019 roku poparli inicjatywę ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa małopolskiego. „Podziękuję też bardzo serdecznie hierarchom Kościoła krakowskiego, ekscelencji metropolicie krakowskiemu ks. arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, podziękuję również za wsparcie duchowe eminencji ks. kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi” – wymienił, dodając tu także biskupa tarnowskiego, sosnowieckiego, bielsko-żywieckiego, kieleckiego oraz rzeszowskiego i wskazując na ich ciągłe wsparcie w procesie dochodzenia do ostatecznego zatwierdzenia św. Jana Pawła II patronem województwa małopolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.