Sekretarz generalny ONZ: religia sprzymierzeńcem w ochronie klimatu
04 grudnia 2018 | 00:00 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres oraz prezydent Polski Andrzej Duda zapytani o rolę Kościoła w rozwoju refleksji nad zagadnieniem zmian klimatu stwierdzają jednogłośnie, że religia to naturalny sprzymierzeniec w tematach podejmowanych na 24. Sesji Konferencji Ramowej Stron w sprawie zmian klimatu – COP24.
– Dla wierzącego, który wyznaje, że świat jest ukształtowany przez Boga musi być strasznym oglądanie tego, jak człowiek niszczy dzieło stworzenia – powiedział António Guterres. Jego zdaniem, jest całkowicie naturalne, że dla wierzących to takie niszczenie świata stworzonego stoi w całkowitej sprzeczności z wiarą.
– Uważam za całkowicie naturalne, jak stwierdza papież – zresztą nie tylko obecny, bo i wcześniejsi mówili podobnie – że wiara ma bardzo pozytywny wpływ na relację do stworzonego świata – dodał.
Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „ochrona klimatu jest naszym obowiązkiem”. – Jest to nasz obowiązek chrześcijański, chociażby dla przyszłych pokoleń. I tutaj takie zasady, jak – chociażby – zasada zrównoważonego rozwoju bardzo mocno wypływają z filozofii chrześcijańskiej – dodał prezydent.
Prezydent przytoczył także myśli z papieskich encyklik społecznych. Przypomniał, że „mamy także encykliki dotyczące sytuacji ludzi pracy”. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w papieskim nauczaniu znajdziemy wskazówki na temat tego „jakie państwo powinno stwarzać warunki pracy”. – Obowiązków wynikających z nauczania papieży jest sporo, trzeba je zbalansować – dodał.
Prezydent mocno podkreślił fakt, że „budowanie systemu ochrony klimatu nie może oznaczać pozbawienia ludzi miejsc pracy”.
W Katowicach trwa 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Po zakończonej ceremonii otwarcia miała miejsce konferencja prasowa z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.