Seminarium Duchowne przyjęło relikwie bł. Jana Pawła II
13 listopada 2011 | 16:19 | eg Ⓒ Ⓟ
W płockim Wyższym Seminarium Duchownym 12 listopada odbyły się uroczystości patronalne ku czci św. Stanisława Kostki. Z tej okazji bp Piotr Libera przekazał uczelni relikwie bł. Jana Pawła II. W czasie uroczystości mówił, że św. Stanisław Kostka wciąż porywa serca wielu młodych ludzi swoim hasłem „ad maiora natus sum” (do wyższych rzeczy jestem urodzony).
Uroczystości w seminarium rozpoczęły się 11 listopada Nieszporami w kaplicy św. Stanisława Kostki. Ich centralnym punktem była Eucharystia w sobotę 12 listopada, której przewodniczył biskup płocki. Homilię wygłosił ks. Roman Mosakowski, ojciec duchowny w WSD. Zwrócił uwagę na konsekwentne dążenie do świętości Stanisława Kostka. W perspektywie nowej ewangelizacji postawił go za wzór do naśladowania dla alumnów. Uczestnicy Eucharystii odmówili także Litanię do Chrystusa Kapłana i Żertwy.
Bp Libera przekazał uczelni relikwie bł. Jana Pawła II – skrawek sutanny. Został on umieszczony w kaplicy św. Stanisława, w gronie siedmiu innych relikwii, które posiada WSD w Płocku. Na zakończenie Eucharystii jej uczestnicy mogli ucałować relikwie polskiego papieża.
Ordynariusz płocki zaznaczył, że od niemal wieku w seminaryjnej kaplicy czci się relikwiarz Świętego z Rostkowa. I on, i bł. Jan Paweł II, podążyli do Rzymu, aby służyć Kościołowi Powszechnemu i Stolicy Apostolskiej: „Obaj tam dopełnili wyznaczoną im przez Pana miarę świętości. Obaj dzisiaj spotykają się w tej kaplicy. Prosto i pięknie Ojciec Święty Jan Paweł II napisał o znaczeniu św. Stanisława Kostki w okresie rzymskich studiów w książce `Dar i tajemnica`” – podkreślał hierarcha.
Przypomniał fragment książki, w której papież napisał, że codziennie chodząc na wykłady na Angelicum, wstępował do jezuickiego kościoła św. Andrzeja na Kwirynale, gdzie spoczywają relikwie św. Stanisława Kostki. Mieszkał on i zmarł w przylegającym do kościoła nowicjacie. Wśród odwiedzających jego grób było wielu seminarzystów z Germanicum – kolegium niemieckiego: „`W sercu chrześcijaństwa i w świetle tradycji świętych spotykały się narody i wznosząc się ponad tragedię wojny, która nas głęboko doświadczyła, stawały się jakby zaczątkiem zjednoczonego świata`” – cytował bp Libera.
Prosił również, aby dzięki relikwiom, w „tradycji świętych” uczyć się od nich „miłości do Ojca Świętego i do Kościoła Rzymskokatolickiego, do naszego domu, w którym możemy przygotowywać się do służby kapłańskiej i tę służbę pełnić”.
Ks. dr Mirosław Kosek, rektor WSD, w czasie uroczystości odwołał się do historycznego zapisu zawartego w dokumentach wiedeńskich Towarzystwa Jezusowego: „Św. Stanisław Kostka stanowił dla swych współbraci wzór pobożności, konsekwentnie dążył do upragnionego celu, jakim była dla niego świętość” – mówił do uczestników patronalnego spotkania.
Uroczystości patronalne w seminarium zakończyły się Nieszporami w kaplicy św. Stanisława Kostki, z homilią ks. Jarosław Kwiatkowskiego, ojca duchownego Roku Propodeutycznego w WSD.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.