Seminarium duchowne w Toruniu: 30 kleryków i 45 uchodźców
25 marca 2022 | 22:26 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
– W Seminarium Duchownym Diecezji Toruńskiej przebywa obecnie 30 kleryków i 45 uchodźców – to znak czasu, ale i realizacja przykazania miłości Boga i bliźniego – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystości związanych z 30-leciem diecezji toruńskiej.
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca – to dzień powstania Diecezji Toruńskiej. W tym roku przypada 30 rocznica jej utworzenia. Z tej okazji zaplanowano kilka wydarzeń.
W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę „Dioecesis nostrae Patroni – wspólne dziedzictwo diecezji chełmińskiej i toruńskiej”. Prezentowała ona rzeźby, obrazy, wyroby złotnicze, relikwiarze, tkaniny oraz księgi, związane z postaciami świętych, błogosławionych i Sług Bożych wywodzących się z terenów diecezji: świętej Doroty z Mątowów, błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, błogosławionej Marii Karłowskiej, błogosławionej Juty, błogosławionego Jana z Łobdowa, Matki Magdaleny Mortęskiej oraz biskupa Adolfa Szelążka.
Patronat honorowy nad wystawą objął bp Wiesław Śmigiel oraz Marszałek Województwa kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Burmistrz Miasta Chełmna Artur Mikiewicz.
Zaprezentowano po raz pierwszy zabytkową kapę z czapraka Kary Mustafy (XVIII w.) oraz niedawno odnalezione relikwie św. Rozalii i bł. Juty.
Bp Wiesław Śmigiel przypomniał dzieje diecezji chełmińskiej, z której w 1992 roku wyłoniła się diecezja toruńska. Zauważył również, jak ważna jest ciągłość historyczna, czerpanie z tradycji. „Nie jesteśmy w stanie spojrzeć z odwagą w przyszłość, jeśli nie odwołamy się do historii”. Wspomniał również osoby, które wiele zrobiły dla dziedzictwa kulturowego diecezji, m.in. ks. prał Stanisława Kardasza czy nieżyjącego już ks. Jacka Kwiatkowskiego, pierwszego dyrektora muzeum diecezjalnego.
Wystawę będzie można oglądać aż do 31 sierpnia.
W łączności ze Stolicą Apostolską w katedrze Świętych Janów bp Wiesław Śmigiel odmówił Akt Zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Następnie miała miejsce uroczysta Msza św. dziękczynna za 30 lat istnienia diecezji.
Wraz z bp. Śmiglem Mszę św. sprawowali bp Józef Szamocki oraz biskup senior Andrzej Suski a także liczni kapłani z całej diecezji. W świątyni zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, osoby konsekrowane, w tym siostry zakonne oraz wdowy, bractwa i wspólnoty.
W homilii bp Śmigiel przypomniał starotestamentalne znaczenie szabatu oraz roku jubileuszowego. – Jubileusz niósł konkretne zobowiązania moralne. Przepisy roku szabatowego, jubileuszowego nie tyle odzwierciedlały rzeczywistość, co miały ją przygotować. Rok jubileuszowy domagał się przywrócenia sprawiedliwości. Jednak nowego znaczenia nabrał dzięki działalności Pana Jezusa, który głosił Królestwo Niebieskie.
Hierarcha nawiązał również do przeżywanej uroczystości Zwiastowania Pańskiego. – Spotkanie człowieka z Bogiem zaczyna się od tego, że Bóg posyła do człowieka Słowo. Jednak to słowo trzeba przyjąć nie tak, jak słuchamy czasem ludzkiego słowa. A wiemy, że nawet niedoskonałe ludzkie słowo potrafi czynić cuda, leczyć, podnosić. Cóż dopiero, jeśli to jest żywe Słowo? – mówił biskup.
Biskup przypomniał m.in. niezwykle ważne wydarzenie, jakim dla diecezji była wizyta św. Jana Pawła II w 1999 roku i beatyfikacja ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Podczas tej wizyty papież spotkał się również ze środowiskiem naukowym województwa w auli toruńskiego UMK.
– Dzisiaj w dobie tego wielkiego zagrożenia, wojny, strasznej przemocy i fali uchodźców nie tylko Caritas, ale każdy z nas jest wezwany do tego, by pomagać, otwierać swoje serce. Zdajemy sobie sprawę z tego, ze to nie jest pomoc na tydzień, miesiąc, ale być może nawet na lata. Trzeba wiele siły i modlitwy, żeby odpowiedzieć na ten znak czasu – apelował biskup Śmigiel.
30 lat diecezji to także powstanie nowych parafii, kościołów, odnowy zabytkowych świątyń i sanktuariów, otwartość na posługi diakonatu, akolitatu, rzesze ministrantów i ceremoniarzy, członków wspólnot i ruchów. „Jednak przez ten czas świat się zmienił. Jesteśmy świadomi trudności, galopującej laicyzacji i przeróżnych niepokojów. Martwimy się o ludzi młodych, ich ewangelizację i ich przyszłość. Może Bóg nam podpowiada, ze to czas przejścia od tłumów do żywych, choć mniejszych wspólnot, przejścia od biernego trwania w Kościele i obserwowania wspólnoty wiary jakby z zewnątrz, z upodobaniem poszukiwania grzechów i potknięć wspólnoty – do zaangażowania i współodpowiedzialności” – mówił bp Śmigiel.
„Nie popadamy w zwątpienie, bo zaufaliśmy obietnicy Boga i wciąż powtarzamy z Maryją, tak jak przed laty: „oto ja, oto my, niech się stanie według Twego Słowa”. Przyszłość diecezji, nasza przyszłość, zależy w znacznym stopniu od kondycji rodziny i szacunku dla życia. Każde życie jest święte – te słowa nabierają szczególnego znaczenia w obliczu okrutnej wojny i tylu istnień ludzkich, które zostały przerwane. To jest czas wielkiej próby . Pamiętajmy: kto nie szanuje życia najmniejszych i bezbronnych, ten nie uszanuje życia całych narodów. Dlatego chcemy dziś podjąć zobowiązanie troski o życie drugiego człowieka” – zachęcił biskup.
Podczas Eucharystii wierni przyjęli duchową adopcję dziecka poczętego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił chór katedralny.
26 marca w toruńskiej katedrze Świętych Janów o godz. 19.00 będzie miał miejsce koncert oratoryjny „Magnificat anima mea Dominum in D” Piotra Tomasza Harasimiuka w wykonaniu Chóru Sonus Innumerabiles Towarzystwa Śpiewaczego Una Cantamus oraz solistów i chórzystów innych warszawskich chórów z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Seniorów przy Towarzystwie Śpiewaczym Una Cantamus i pod batutą Artura Backiela – dyrygenta i dyrektora artystycznego koncertu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.