Seminarium „Ludzka ekologia człowieka”
19 października 2010 | 13:28 | jm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem przedstawicieli wielu środowisk naukowych, młodzieży, katechetów i wychowawców w Bydgoszczy odbywało się dzisiaj seminarium „Ludzka ekologia człowieka”. W dyskusji podjęto m.in. tematykę związaną z transplantologią czy metodą "in vitro".
Celem seminarium było ukazanie niektórych kwestii ochrony życia ludzkiego, uwieńczone omówieniem nauczania Jana Pawła II w tej kwestii. – Tym, którzy śledzili naukę Ojca Świętego łatwiej jest zrozumieć dzisiejsze dywagacje na temat ludzkiego życia. Niewątpliwie zbliżamy się do pewnego ważnego kroku w kwestiach bioetyki. Podejmie go nasz parlament, więc takie spotkania są bardzo na czasie – powiedziała prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej Hanna Marchlik.
To właśnie Akcja Katolicka wraz z bydgoskim oddziałem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Zespołem Szkół Katolickich – Pomnikiem Jana Pawła II podjęli się organizacji seminarium. Obecny członek Akcji Katolickiej, a zarazem parlamentarzysta Tomasz Latos, podkreślił, że pewne rzeczy wprost wypływają z wiary i nauki Kościoła. – In vitro jest tematem niewątpliwie trudnym. Pamiętajmy, że w tej chwili w naszym kraju istnieje pełna dowolność. Stąd trzeba się zmierzyć z tą trudną tematyką. Ja liczę nie tylko na głos rozsądku, ale na głos sumienia – mówił.
Według ks. Macieja Tyckuna człowiek jest integralną częścią przyrody i świata. Jest gatunkiem, który charakteryzuje się rozmnażaniem, odżywianiem i rozwojem. Podejmując zagadnienie „Obrona życia nie jest zagadnieniem religijnym”, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy zauważył, że współczesny człowiek ma problem z rozmnażaniem, z coraz większą bezpłodnością. – Ochrona życia człowieka to ochrona prawa gatunku. In vitro ukazuje się jako metodę leczenia bezpłodności, a nie płodności. Są metody, które działają objawowo i przyczynowo. I na pewno in vitro nie leczy przyczyn bezpłodności – dodał kapłan.
Z kolei prof. Zbigniew Włodarczyk, który jest na co dzień kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, próbował odpowiedzieć na pytanie „czy aktu miłości można wymagać?” – To jest olbrzymi dar, zwłaszcza dla tego, który otrzymuje. My myślimy często o darze z naszej strony. Tym czasem nas po śmierci to nic nie kosztuje. Zawsze przypomina mi się przypowieść o wdowim groszu. Zastanawiam się, czy my nie stawiamy się w pozycji tych faryzeuszy, którzy dorzucali z tego co mieli. Bo nam po śmierci nasze narządy nie są potrzebne, a do życia wiecznego tym bardziej – mówił. Wybitny lekarz dodał, że „transplantologia w Polsce podnosi się z kolan”.
„Dziecko z wadami rozwojowymi: dar, czy dopust?” – to pytanie, które często pada w różnych środowiskach. Ordynator Oddziału Patologii Wieku Niemowlęcego i Zaburzeń Hemostazy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku dr Jolanta Wierzba zdecydowanie odpowiedziała, że to dar. – Patrzę na to z perspektywy dwudziestu lat mojej pracy z rodzinami. Dziecko jest chore, ale posiada całą rodzinę. Dziecko jest częścią tego świata. Nawet gdy po pewnym czasie odchodzi rodzina jest spełniona. Taką rodzinę to scala. Urodzenie się takiego dziecka kieruje matkę na zupełnie inne tory. Wyzwala często energię, której normalnie by nie było – powiedziała.
Obecny diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. Krzysztof Panasiuk zauważył, że dzisiaj coraz więcej mówi się o szacunku dla świata, a coraz mniej o szacunku dla człowieka. – Trzeba pamiętać co jest fundamentem chrześcijańskiego nauczania. O tym, że świat ma służyć człowiekowi. Z kolei celem życia człowieka jest Bóg – powiedział kapłan.
Wśród wtorkowych prelegentów znaleźli się również dr medycyny Grażyna Pachecka, która mówiła m.in. o niektórych obliczach konsekwencji zabijania nienarodzonego dziecka czy ks. dr Andrzej Bogdanowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kapłan skupił się na nauczaniu Jana Pawła II w kontekście życia ludzkiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.