Seria dominikańskich wideokomentarzy na Triduum Paschalne
07 kwietnia 2020 | 10:40 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
W Wielkim Tygodniu na stronie dominikanie.pl ukazywać się będą krótkie filmiki, które mają pomóc w lepszym przeżyciu tego czasu. Ich ideą przewodnią jest chęć ukazania wielości poziomów, na których można przeżyć te najważniejsze dla wierzących dni w roku.
Treścią prezentowanych filmów wideo jest rozmowa ojców z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: Łukasza Miśko OP, prezesa fundacji i duszpasterza oraz Dominika Jurczaka OP, wykładowcy na rzymskich uczelniach Anselmianum i Angelicum.
– Nie jest to ani seria naukowa, ani też jedynie pobożna interpretacja obrzędów Wielkiego Tygodnia. To raczej próba zwrócenia uwagi na kilka wybranych szczegółów, jakie mogą okazać się pomocne w odnalezieniu i uchwyceniu logiki celebracji Triduum Sacrum – mówi o. Jurczak.
Materiały będą publikowane codziennie o godz. 17:00 w serwisie www.dominikanie.pl. Wielkoponiedziałkowy odcinek pod hasłem „Oto wszystko czynię nowe”, zaczerpniętym z księgi Apokalipsy św. Jana, koncentrował się na poświęceniu nowych olejów w czasie Mszy Krzyżma, opróżnieniu tabernakulów i samej Mszy Wieczerzy Pańskiej. Następne będą się pojawiać aż do Wielkiego Czwartku.
W każdym odcinku o. Jurczak – w scenerii opustoszałego na czas epidemii lektorium duszpasterstwa Beczka – będzie dzielił się swoją wiedzą liturgisty i historyka ksiąg liturgicznych, a o. Miśko będzie podsuwał intrygujące pytania i doradzał, jak owocnie przeżywać czas świętego Triduum.
– Chcemy opowiedzieć jak i dlaczego Kościół celebruje święta paschalne. To święta odnowy, odrodzenia, nawet jeśli nie uda się uczestniczyć w liturgii tak, jak co roku – wyjaśnia o. Miśko.
Swoistym posłowiem cyklu będzie ostatni odcinek, w którym ojcowie rozmawiać będą o Triduum w czasach pandemii, podsuwając praktyczne wskazówki dla widzów, którzy w tym roku będą pozbawieni fizycznej obecności w kościele. Temat ten ojcowie podejmują także szerzej na łamach serwisu Liturgia.pl, prowadzonego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
– To będzie pewnie trudna Pascha. Bardzo jej potrzeba światu. Zawsze trzeba, ale teraz może jeszcze bardziej namacalnie: nadchodzi lekarstwo Wielkiej Nocy – podsumowuje o. Miśko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.