(SERWIS PAPIESKI) Kielce: Jan Paweł II tematem rekolekcji radiowych bp. Ryczana
20 kwietnia 2011 | 14:24 | dziar Ⓒ Ⓟ
W Wielką Środę w Polskim Radiu Kielce zakończyły się rekolekcje radiowe bp. Kazimierza Ryczana, poświęcone tym razem osobie Jana Pawła II i jego nauczaniu, skierowanemu do Polaków.
Rekolekcje biskupa kieleckiego były emitowane w Wielki Poniedziałek, Wtorek, Środę. Każda z trzech nauk trwała ok. pięciu minut.
Pierwszego dnia cyklu bp. Ryczan mówił o papieżu jako o ojcu dla swoich rodaków. Podkreślił, że Jan Paweł II przypominał Polakom często o korzeniach, które są podstawą ładu i kapitałem dla nas na trzecie tysiąclecie. Przedstawił ojca – papieża jako dającego swoim „dzieciom” lekcję cierpienia, miłosierdzia, tolerancji. – „Do domu zapraszał innych braci: muzułmanów, Żydów, mieszkańców Afryki, uczył, jak znaleźć czas dla Pana Boga” – mówił bp Ryczan.
Nauka wtorkowa opierała się na rozważaniach na temat „papieskiej lekcji krzyża”. – „Jan Paweł II żył, modlił się, umierał z krzyżem Chrystusowym przy sercu” – mówił bp Ryczan, nawiązując do trwałego wpisania krzyża w historię Polski, wyrażając wdzięczność za to, że wrócił on do miejsc publicznych. – „Na tym wielkim wirażu ojczystej historii, papież – wasz rodak, nie przestaje was prosić, abyście ten krzyż przyjęli” – mówił bp Ryczan.
Nauczanie z Wielkiej Środy nawiązywało do pielgrzymek papieskich do ojczyzny, głównie pierwszej i ostatniej. W dialogowanej formie – rozmowy/wywiadu z Janem Pawłem II – bp Ryczan przypomniał ważne miejsce ojczyzny-matki w sercach Polaków, papieskie wezwania do przyjęcia Ducha Świętego i bycia mocnym „mocą wiary i miłości”. – „Janie Pawle II, wstawiaj się teraz za Polskę, za naszą ojczyznę” – zakończył bp Ryczan.
Rekolekcje radiowe bp. Ryczana odbyły się po raz piąty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.