(SERWIS PAPIESKI) Oświęcim: rekolekcje wielkopostne „U progu Auschwitz” poświęcone Janowi Pawłowi II (zapowiedź)
20 marca 2011 | 13:58 | rk Ⓒ Ⓟ
Droga Krzyżowa na terenie dawnego obozu Auschwitz-Birkenau, wizyta w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego i bloku żydowskim, rozważania nt. związku Jana Pawła II z Auschwitz, rozmowy w grupach, Eucharystia w intencji pokoju oraz adoracja Krzyża – złożą się na rekolekcje wielkopostne „U progu Auschwitz” w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Zaplanowano je od 15 do 17 kwietnia.
Tematem spotkania będzie „Jan Paweł II i Auschwitz”. Rekolekcje poprowadzi ks. Manfred Deselaers z Niemiec – kapłan od ponad 20 lat związany z dawnym obozem zagłady; oraz Janusz Poniewierski, autor wielu książek o Janie Pawle II. Organizatorzy rekolekcji są przekonani, że spotkanie może być ważnym elementem duchowego przygotowania do beatyfikacji Karola Wojtyły. Szczegóły na stronie www.cdim.pl.
Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało w 1992 r. w pobliżu byłego obozu Auschwitz. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z kardynałami Albertem Decourtrayem z Lyonu, Jean-Marie Lustigerem z Paryża i Godfriedem Danneelsem z Brukseli oraz z przedstawicielami organizacji żydowskich. Odbywają się tu spotkania o charakterze edukacyjno-modlitewnym, seminaria, rozmowy z byłymi więźniami i wystawy.
Ks. Manfred Deselaers jest niemieckim kapłanem z diecezji akwizgrańskiej. Od 1990 r. mieszka w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu. Od 1994 r. w oświęcimskim Centrum pracuje nad pojednaniem niemiecko-polskim i chrześcijańsko-żydowskim. Jest też wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II) w Krakowie. W 2000 roku Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała go tytułem Człowieka Pojednania. W 2005 roku otrzymał Nagrodę im. ks. prof. Józefa Tischnera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.